Krúžkované muškáty prezimujú v tmavej pivnici. FOTO - IT
Ako majú prezimovať kvety, ktoré sme v lete pestovali na balkóne či okne? Niektoré vyžadujú nižšiu teplotu, iné vyššiu, určité druhy zimujú v tme, ďalšie na svetle. Dilemou môže byť aj rez. Máme ich pred zimou zrezať, alebo nechať až do jari?
Pelargonium peltatum - previsnuté muškáty si vyžadujú v zime svetlé, vzdušné a primerane vlhké priestory s teplotou od 3 do 12 stupňov. Skrátime ich len mierne a odrezky použijeme na rozmnožovanie.
Pelargonium zonale - krúžkované muškáty prezimujú v tmavej pivnici, aj bez substrátu, v prostredí bez mrazu. Odporúča sa predjarný rez. Hlbšie zrezanie je vhodné iba vtedy, ak budú zimovať na svetlom stanovišti.
Fuksia prezimuje v nevykurovanej izbe, na svetlej chodbe, v zimnej záhrade, na schodisku alebo v pivnici pri teplote 5 až 10 stupňov. Znesie však aj teplotu okolo 0 stupňov. Pred zimovaním ju nezrezávame.
Oleander - vyhovuje mu chladné svetlé miesto s teplotou od 3 do 12 stupňov. Ak zostane po celý rok v izbe, na jar nevykvitne. Kvitnutie podporíme tým, že ho aspoň na jednu noc vystavíme miernemu mrazíku. Na zimu ho nezrezávame.
Datura prezimuje v pivnici na mieste bez mrazu, na schodišti či verande, podľa možnosti na svetle. Polievame ju len toľko, aby konáre nevyschli. Rastlina síce počas zimy stráca väčšinu listov, ale na jar rýchlo vytvára nové výhonky a skoro začne kvitnúť. Rezom sa kvitnutie oddiali.
Netýkavka sultánska (Impatiens) má zimovať v blízkosti okna, v teplej miestnosti. Do jari stratí listy a zostane vyholená, na jar ju musíme zrezať.
Begónia hľuznatá - rastliny aj s hľuzami vyberieme zo zeminy už v neskorej jeseni. Nad hľuzami odstrihneme zelené časti a hľuzy necháme obschnúť. Očistené ich uložíme do suchej rašeliny a odložíme do chladnej, pred mrazom chránenej miestnosti.
Plektrant - pred zimou mu skrátime dlhé výhonky, ktoré môžeme použiť na rozmnožovanie. Prezimuje podobne ako muškát v prostredí bez mrazu.
o o o
Pred sťahovaním na zimné stanovište zrežeme rastlinám suché, zahnívajúce či prebytočné výhonky a zaschnuté listy očistíme. Cez zimu rastliny mierne polievame. Hnojiť ich prestaneme už v septembri. Do ich blízkosti dáme teplomer a vlhkomer, aby sme mohli kontrolovať teplotu a vlhkosť vzduchu. Aj počas zimy rastliny pravidelne prehliadame, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami a čistíme ich.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANOVÁ