FOTO |
Keď sme sa s historikom i rozprávačom historických dejov, dnes už nebohým Ľubomírom Liptákom zhovárali o tzv. malých dejinách, spomenul, že ho zaujímajú viaceré témy tejto oblasti. Hlbšie sa zaoberal jednou z nich - o vplyve vojenskej posádky na život mesta, v ktorom sa posádka nachádzala. Je to téma pozoruhodná z viacerých hľadísk. Vojsko bolo vždy osobitnou a osobitnými pravidlami sa riadiacou, sčasti trvalou a sčasti dočasnou zložkou obyvateľstva, ktorá do značnej miery ovplyvňovala ekonomiku mesta, teda aj sociálne pomery. Dôstojníci, najmä vyšší, patrili k elite mesta, vojenské prehliadky v prvej ČSR vzbudzovali vo všetkých vrstvách obyvateľstva pozornosť, obdiv i hrdosť.
Ľudovít Kubiš z Lomu nad Rimavicou, ktorý nám poslal obsiahlu kolekciu fotografií týkajúcich sa tejto témy, píše:
Môj otec Ľudovít Kubiš (1908 - 1981) z Detvianskej Huty "vojakoval" v Banskej Bystrici v rokoch 1928 - 1929. Bol prvým mimoriadne povýšeným desiatnikom z celej väčšej vojenskej jednotky (Na fotografii hore je prvý zľava.)
Kveta Dašková
Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.
Čo konkrétne máme na mysli?
Posielajte nám fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí, fotografie zo súkromného života, slávnostné i z práce. Zábery dedín, miest, dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny aj zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe.
Časové ohraničenie: dozadu, do hlbín histórie nijaké, smerom k dnešku zhruba do polovice 20. storočia.
Tu treba vysloviť dôležitú prosbu: Bez určenia KTO je na fotografii, alebo ČO fotografia zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže, prípadne bez ďalších informácií nie je fotografia či písomnosť dokumentom, nemá výpovednú hodnotu, a teda ju nemožno použiť.
Každý dokument treba očíslovať (tak, aby sa nepoškodil), a v osobitnom sprievodnom zozname uviesť k číslu popis, vysvetlivku, prípadne meno a adresu autora, ak je známy. A všetko označiť menom odosielateľa.
Ako to chceme použiť?
Najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria originálnu publikáciu.
Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu: Piesne a iné texty.
Kam posielať materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4,
831 02 Bratislava
e-mail: Q111@stonline.sk
Takto po vojensky útulne vyzerala svetnica (izba) vojakov na konci 20. rokov 20. storočia. |
Veľká vojenská prehliadka na námestí v Banskej Bystrici pri neznámej príležitosti - žiaľ, už sa niet koho opýtať, akej. |