Údajnú sterilizáciu pred časom vyšetrovala Generálna prokuratúra a zastavila trestné stíhanie s tým, že podozrenie sa nepotvrdilo. Včera zvolala tlačovú besedu, na ktorej privítala rozhodnutie OSN.
Informácie o násilných sterilizáciách a segregácii Rómok v nemocniciach sa po prvý raz objavili v správe Telo a duša. Jej autorky včera Jozef Čenteš z prokuratúry kritizoval, že v správe použili silné slová ako genocída či segregácia a že odmietli vypovedať na prokuratúre.
Prokuratúra vypočula 134 svedkov a spolu s komisiou lekárov preskúmala 24-tisíc spisov. Podľa Čenteša zistili len formálne nedostatky, najmä chýbajúce podpisy pacientok pod súhlasom so sterilizáciami. To však Čontoš zdôvodnil tým, že išlo o prípady, keď bolo ohrozené zdravie žien.
V troch prípadoch chýbal aj podpis zákonných zástupcov pri sterilizácii neplnoletých dievčat, opäť však malo ísť o záchranu ich života. "V jednom prípade žena odmietla sterilizáciu, narodilo sa jej mŕtve dieťa a na následky zomrela, o tom sa už nehovorí," vysvetľoval Čenteš.
Autorky správy Telo a duša stále trvajú na tom, že k nelegálnym sterilizáciám dochádzalo. "Stanovisko Generálnej prokuratúry je predčasné a nepravdivé," povedala pre TASR Barbora Bukovská z Poradne pre občianske a ľudské práva. Na viacerých súdoch podľa nej naďalej prebiehajú konania. Ak by rozhodli v neprospech Rómok, chcú sa obrátiť na Súd pre ľudské práva v Štrasburgu. (haj)