Kanadský právnik Robert Amsterdam sa o východný blok zaujíma už od konca 60. rokov. Jedným z jeho profesorov bol exilový ekonóm Radoslav Selucký. Preto mu vraj v 70. rokoch odmietli vstup do Československa. Chodorkovskij ho kontaktoval v júli 2003, pôvodne pre pomoc svojmu obchodnému partnerovi Platonovi Lebedevovi. FOTO LN - HYNEK GLOS |
Chodorkovskij Kremľu prekážal, pretože je bystrý, má politické ambície a nebojí sa ruského prezidenta Vladimira Putina, vyhlasuje magnátov obhajca ROBERT AMSTERDAM. Do Prahy zavítal na medzinárodnú právnickú konferenciu.
Minulý týždeň v piatok ste museli narýchlo opustiť Rusko. Ako vlastne vyhostenie prebiehalo?
Najskôr vám poviem niečo, čo som ešte nikomu nepovedal. Keď som bol raz na súde, zvonil mi telefón. Dozvedel som sa, že ruská tajná služba FSB robí razie v organizáciách, ktoré majú čokoľvek do činenia s mojím pobytom. Mal som možnosť odletieť preč, pretože panovala obava, že ma zatknú. Už som bol na ceste na letisko, ale tak som sa naštval, že som si povedal: Kašlem na nich. Vrátil som sa späť na súd, aby som si vypočul reč Chodorkovského. A zostal som. Stavil som na to, že ma chcú zastrašiť. Takže keď teraz zaklopali na moje dvere, nebolo to také úplne prekvapujúce.
Koľko bolo vlastne hodín?
Hodina po polnoci. Zaklopali na dvere s tým, že sú z moskovskej polície. Povedal som: Sakra, som vari zatknutý?
Mali ste tam tlmočníka?
Oni mali so sebou tlmočníka. Povedali po anglicky: Moscow police. A dodali: Nie, nie ste zatknutý, ale chceme, aby ste s nami išli na policajnú stanicu.
Boli v uniformách?
Nie. Povedal som: Nikam nejdem. Vy viete, kto som. Odpovedali, že potrebujú môj pas. Spýtal som sa, prečo. Osoba, ktorá sa za mňa zaručila pri žiadosti o vízum, vraj chce, aby som odišiel. Povedal som, že je to sprostosť. Že to je politická vec, a oni to dobre vedia. Nakoniec odišli.
I s vaším pasom?
Áno, i s pasom. Jednou z vecí, ktorá je paradoxne v súčasnosti dobrá, je, že ani ľudia od FSB to neberú vážne. Je im jasné, že to je politická hra. Za pol hodiny sme sa už rozprávali. Chceli vedieť, kedy odídem. Povedal som, že až sa celý prípad Chodorkovského skončí. Nie, odídete hneď, odpovedali. Ja na to: Nie, odídem v priebehu 24 hodín. A oni hneď: Musíte odísť do 24 hodín. A potom sa ma spýtali, akým lietadlom môžem odletieť. Povedal som, že o piatej to letí do Londýna. A jeden z nich povedal: Ak nebudete na palube toho lietadla, tak budete zatknutý.
Čo vás na incidente prekvapilo najväčšmi?
Tvrdiť, že ma prekvapuje, že ruské úrady niečo podobné vôbec urobia, by asi nebolo správne. Čo však mnohým ľuďom nedochádza, je, že táto vláda je nielen skorumpovaná, ale hlavne nebezpečná a nekompetentná. Možno ešte viac než autoritatívna. To je tá najväčšia lekcia pre každú krajinu, ktorá má čo do činenia s Ruskom. Vyžaduje to totiž značný stupeň neschopnosti usporiadať proces spôsobom, akým to oni urobili. A po jeho skončení vypovedať právnikov. Podobné praktiky môžete vidieť niekde v Latinskej Amerike alebo v bývalých afrických diktatúrach.
Prečo za mrežami skončil práve Chodorkovskij? Prečo podobný osud nepostihol, napríklad, ďalšieho oligarchu Romana
Abramoviča?
Za prvé: Chodorkovskij je génius. Nech si už o ňom myslíte čokoľvek, je to pravdepodobne najbystrejší človek z celej tej generácie. Politicky sa angažuje a nedal najavo, že sa bojí pána Putina.
Hral nejakú úlohu v prípade i jeho židovský pôvod?
Neverím, že Vladimir Putin je antisemita. Ubezpečilo ma o tom veľa ľudí. Na druhú stranu, FSB antisemitská je - od začiatku až do konca. A či vtedy hral etnický pôvod nejakú úlohu? Určite. I keď musím zároveň povedať, že nijakú zásadnú.
Dá sa nejako v súvislosti so súdnym procesom porovnať situáciu v súčasnom Rusku so Sovietskym zväzom?
Keď sa pozriem na politickú kontamináciu celého procesu, tak je to omnoho horšie než v sovietskom systéme. Vtedy bola ideológia jasná. Zákon bol len mocenským nástrojom proletárov a na súd ste nechodili s očakávaním spravodlivého procesu. Preto je to teraz omnoho nebezpečnejšie.
Myslíte si, že je možné, aby Chodorkovského predčasne prepustili - napríklad, pred prezidentskými voľbami plánovanými na rok 2008?
V Rusku je vonkoncom nestabilná politická situácia. To, že Putin zabezpečil stabilitu, je lož. Keď máte stabilnú situáciu, nepovzbudzujete tisíce mladých ľudí, aby pochodovali po ulici a mlátili ľavicových aktivistov. Ak máte moc, tak neútočíte proti mimovládnym organizáciám, nelikvidujete médiá. To všetko sú prejavy slabosti. Takže, ťažko povedať.
Chcete sa do Ruska vrátiť?
Chcem sa vrátiť späť. Bol som na kanadskej ambasáde v Prahe, aby som dostal nový pas, a chcem zažiadať o nové ruské vízum. A ak ma nepustia späť, budem žalovať Rusko na európskom súde. Nenechám takéto zaobchádzanie len tak. Na druhú stranu však musím priznať, že neviem, čo by ma čakalo.
Autor: Petra ProcházkováPETR PEŠEKredaktor Lidových novín