
GRAF - TASR
Liberalizácia prinesie od januára 2003 najmä povinnosť Slovenských telekomunikácií prenajímať pevnú sieť, na ktorú majú zatiaľ monopol, aj iným firmám. Zároveň bude legislatívne posilnený Telekomunikačný úrad, ktorý má na trh dohliadať. Bude môcť napríklad zasahovať do zmlúv o nájme medzi Slovenskými telekomunikáciami a novými operátormi.
Cena mesačného poplatku za pevnú linku je v európskych krajinách v prepočte 400 korún, čo je viac ako v súčasnosti platia zákazníci na Slovensku. Ak budú podobnú cenu účtovať telekomunikácie novým operátorom, len ťažko podľa Faktora dokážu ponúknuť zákazníkovi nižšiu cenu. Ich záujem bude preto smerovať najmä k veľkým - firemným klientom s podstatne vyššími mesačnými účtami.
Záujem o firemných klientov napríklad deklaroval Energotel, ktorý vznikol s voľných telekomunikačných kapacít energetiky. Firemnými telekomunikáciami sa nazýva aj alternatívny operátor eTel.
Potreba liberalizácie je nesporná. Trh je deformovaný monopolom. Ceny sa neutvárajú na základe rovnováhy ponuky a dopytu.
Telekomunikácie majú podľa legislatívy monopol na hlasovú službu, ale len na pevnú linku. Zákazník má dnes na výber aj dvoch mobilných operátorov. V tejto súvislosti riaditeľ pre stratégiu a reguláciu Globtelu poznamenal, že podľa jeho prepočtov počet zákazníkov tohto operátora do konca roka presiahne počet zákazníkov telekomunikácií.
Internetové služby dnes ponúka vyše šesťdesiat firiem. Pripojenie je väčšinou cez pevnú linku, na ktoré majú monopol telekomunikácie. Ako poznamenal šéf telekomunikácií Ladislav Mikuš, on sám pritom využíva pripojenie cez EuroTel, ktorého je zároveň predsedom predstavenstva.
Telekomunikačný úrad, ktorý má trh regulovať, označujú samotní operátori za „slabý“. Podľa nich je to nebezpečné, pretože „kde nereguluje regulátor, tam reguluje najsilnejší operátor. „De iure je síce úrad nezávislý, ale reálne nie, pretože nemá vlastný rozpočet,“ povedal šéf EuroTelu Jozef Barta. Úrad totiž nemá vlastnú rozpočtovú kapitolu, ale je platený z kapitoly ministerstva dopravy.
Slovenský trh sa otvára za iných okolností ako napríklad v Nemecku či Maďarsku. Ako zdôraznil Tobiáš Rataj z poradenskej spoločnosti Accenture, investorský ošiaľ spred dvoch rokov je nenávratne preč, firmy sa popálili a poučili. Po spľasnutí tejto telekomunikačnej bubliny zostalo vo svete pol milióna nezamestnaných z firiem, ktoré skrachovali. Opatrnejšie pri požičiavaní peňazí sú aj banky.
Priestor pre tretieho mobilného operátora sa však podľa Faktora nájde, aj keď, ako povedal, zmenšuje sa. Spomenul príklad Veľkej Británie, kde operátor Orange vstúpil na trh ako štvrtý a dnes je lídrom, hoci pripomína, že každý trh má svoje špecifiká.
TOMÁŠ KURTANSKÝ