Téma je odvážna, no filmári vyčerpali smelosť už pri jej výbere

Prvé dva filmy ambicióznej trilógie Godfreya Reggia Koyaanisqatsi (1983) a Powaqqatsi (1988) navždy zmenili dokumentárny film. Vznikol nový fenomén: dlhometrážna filmová úvaha či skôr meditácia. Filmár nerozpráva tradičnými vyjadrovacími prostriedkami ..

FOTO - UNIFRANCE


Prvé dva filmy ambicióznej trilógie Godfreya Reggia Koyaanisqatsi (1983) a Powaqqatsi (1988) navždy zmenili dokumentárny film. Vznikol nový fenomén: dlhometrážna filmová úvaha či skôr meditácia. Filmár nerozpráva tradičnými vyjadrovacími prostriedkami klasický príbeh, ale pomocou farieb, tvarov, zvuku, pohybu a strihu navodzuje určité pocity, emócie, nálady, rozpoloženia a azda aj myšlienkové pochody.

Nikto z Reggiových epigónov neprišiel s podobne dopodrobna rozpracovaným myšlienkovým konceptom. Nikto nebol ochotný venovať dlhé roky loveniu záberov a ich postupnému skladaniu na spôsob puzzle do výsledného panoramatického obrazu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nasledovníci, pravdaže odlišní a originálni, sa vynorili vo Francúzsku roku 1996, keď mal premiéru celovečerný film dvojice tvorcov Clauda Nuridsanyho a Marie Pérennouovej Mikrokozmos o obyvateľoch obyčajnej európskej lúky. Nešlo o osudy všehomíra, ako u Reggia, ale skôr o pohľad z opačnej strany, takpovediac zdola.

Hmyz, článkonožce, obojživelníky, plazy a drobné hlodavce tu prežívali svoje veľké drámy i komédie podfarbené hudbou Bruna Coulaisa. Päť cien Cézar a ocenenie z festivalu v Cannes, ale aj masívny komerčný úspech, otvorili stavidlá celej vlne podobných francúzskych dokumentov, uvádzaných aj v našich kinách, pod názvami Himalaya, Putovanie vtákov, Putovanie tučniakov.

Claude Nuridsany a Marie Pérennouová sa k filmu vrátili prvý raz až v roku 2004 snímkou Genesis, u nás nepochopiteľne a zavádzajúco premenovanou na Príbeh modrej planéty. Z tohto názvu možno získať klamlivý dojem, že ide o ekologickú agitku. Originálny titul Genesis je presný a výstižný. Po živote malých obyvateľov lúky pozdvihli tvorcovia pohľad k nebesiam a vybrali si neľahkú tému: zrod.

SkryťVypnúť reklamu

Téma je to odvážna, no filmári vyčerpali všetku smelosť už pri jej výbere. Pri spracovaní si musia pomáhať hovoreným slovom, a tak tu je starý africký rozprávač, možno šaman alebo len múdry starec (francúzsky herec Sotigui Kouyaté, pôvodom z republiky Burkina Faso). Svoje rozprávanie o zrode ilustruje prostými pomôckami: žeravými uhlíkmi, bublinkami, spenenou vodou, horiacou zápalkou. Sledujeme zrod vesmíru, formovanie planéty Zem, vznik a vývoj najrôznejších foriem života a napokon správanie sa všakovakých malebných a bizarných živočíchov pri dvorení, párení, rozmnožovaní, prichádzaní na svet, ale aj odchode z neho, lebo, ako vraví múdry starec, život je kanibal. Živí sa sám sebou. V mene prežitia požiera sám seba.

Okrem priamych ilustrácií používajú tvorcovia symboly, mikrosvet sa strieda s makrosvetom, bunky s galaxiami. Dôraz kladú na estetickú stránku, obrazy majú nesporné umelecké kvality, no zachovávajú si aj výpovednú, popularizačnovzdelávaciu hodnotu. Český dabing zdôrazňuje práve túto rovinu, aj za cenu úplne nevhodného výberu hlasu, ktorý vonkoncom nezodpovedá postave afrického rozprávača.

SkryťVypnúť reklamu

Soundtrack Genesis nahrali bulharský symfonický orchester a big band v Sofii. Autor hudby Bruno Coulais kombinuje všemožné žánre a štýly, rád používa folklór, zbory i prosté jednoduché tóny, funkčne zapája autentické zvuky. Vie obrazu dodať nielen napätie a dramatickosť, ale i potrebný nadhľad.

Od Genesis sa nevyplatí čakať hlbokomyseľné filozofické úvahy, no na druhej strane - a na rozdiel od Reggiových diel - môžete sa z Príbehu modrej planéty dozvedieť i všeličo nové.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 958
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 963
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 419
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 933
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 381
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 418
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 114
  8. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 1 945
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu