naňho dokonca aj zbraň. Včera však Radžúb situáciu upokojoval: sľúbil vernosť Arafatovi.
Podľa včerajšieho vydania denníka Haarec vydal Radžúb vyhlásenie, v ktorom napísal, že akékoľvek „hádky s Arafatom, ako symbolom národnej slobody, by boli zradou v čase, keď stoja izraelské tanky 70 metrov od Arafatovho úradu“.
Podľa pozorovateľov sa niektorí palestínski predstavitelia snažia Radžúba a Arafata rozoštvať. Niektoré palestínske zdroje však incident medzi Arafatom a Radžúbom označili za „bežný palestínsky folklór“. Člen kabinetu Jásir Abid Rabbú včera povedal, že to bola len hádka, ale nie fyzická potýčka.
Radžúb sa vraj sťažoval, že na neho Arafat necháva „špinavú robotu“ namiesto, aby použil i ďalšie bezpečnostné zložky. Panujú medzi nimi údajne aj spory ohľadom odzbrojenia ozbrojeného krídla Fatahu, Brigád mučeníkov od Al-Aksá.
Radžúb podľa pozorovateľov zaisťuje operácie spojené s dodržiavaním prímeria a dobre spolupracuje s izraelskými kolegami i americkou Ústrednou spravodajskou službou. Je považovaný za jedného z najmocnejších mužov na západnom brehu a hovorí sa o ňom často ako o možnom Arafatovom nástupcovi.
Arafat si mierne posilnil svoju pozíciu aj smerom von. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell v stredu povedal, že Arafat priznal zodpovednosť za pašované zbrane, ktoré na lodi Karine-A minulý mesiac odhalil Izrael. „Nepriznal zodpovednosť osobne, ale ako šéf palestínskej samosprávy,“ povedal Powell. Doteraz to striktne odmietal.
Washington je teraz spokojný, čaká však na ďalšie konkrétne Arafatove kroky. Arafatovi hrozilo, že prezident George Bush s ním preruší styky. To od neho žiadal izraelský premiér Ariel Šaron. (čtk, zah)