"Vidíme, ako kto hlasuje, lebo hlasujú zdvihnutím ruky," pochvaľuje si prenosy zo zasadania obecného zastupiteľstva v Semerove Jarmila Martoníková. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ |
BRATISLAVA - Hoci zákon o slobodnom prístupe k informáciám platí pre všetkých, nie je úradník ako úradník. Kým jednému nerobí problém poskytnúť informácie aj nad rámec zákona, druhý urobí všetko preto, aby nič nemusel zverejniť. Na pôde Nadácie otvorenej spoločnosti v Bratislave včera vyhlásili víťazov súťaže Infočin 2005.
Dva razy najväčší "nepriateľ informácií", starosta Brunoviec Dušan Močko, má konkurenta. Tento rok ho vystriedal primátor Žiliny Ján Slota. Titul mu udelila porota, ktorú tvorili právnici, mimovládkari a novinári.
Nelichotivé prvenstvo si vyslúžil "neustálym nerešpektovaním infozákona". Odmietol napríklad poskytnúť informácie o spoločnostiach s majetkovou účasťou mesta, o ktoré požiadal politológ Ivan Rončák. Hoci pokuta, ktorú Obvodný úrad v Žiline Slotovi uložil, nie je právoplatná (Slota sa proti nej odvolal), Rončák za dôležité považuje už to, že sa o "nedostatočnej transparentnosti verejne hovorí".
Slota pre SME zareagoval slovami: "Kto je tá nadácia, z akých peňazí a komu slúži?" Samozrejme vedel, že ide o nadáciu Georgea Sorosa. Organizácie tohto druhu "sú pre mňa ako lanský sneh". Mesto podľa neho informácie podáva každému, kto o ne požiada, "ale ak ide o provokáciu..."
Naprázdno však neobišiel ani Močko - za "dlhodobé a pretrvávajúce ignorovanie" infozákona skončil ako druhý. Na treťom mieste skončilo ministerstvo hospodárstva pod vedením Pavla Ruska - za to, že si "nenašlo čas", aby odtajnilo dokumenty o investičných stimuloch.
Najväčším priateľom informácií je podľa rozhodnutia poroty obec Semerovo. Za ňou sa umiestnilo ministerstvo spravodlivosti - za návrh, aby o odmenení funkcionára obce alebo samosprávneho kraja zastupiteľstvo nemohlo rokovať neverejne. Tretí skončil predseda Rady STV Miroslav Kollár - za "zavedenie online zvukových prenosov" zasadania rady.
Minister Daniel Lipšic súťaž považuje za potrebnú. "Nemali by sme podliehať prílišnému optimizmu, že v nejakom okamihu verejná správa bude konať bezchybne. Nebude."
Hoci infozákon platí bezmála päť rokov, jeho spoluautor Tomáš Kamenec sa na svoje prekvapenie každý rok dozvie o mnohých nových spôsoboch, ako informácie nesprístupniť. No "napriek nárekom zo strany štátnej správy" sa podľa neho zákon dá aplikovať, ba dokonca spraviť viac, ako káže.