Priateľ informácií 2004
1. miesto: Minister spravodlivosti Daniel Lipšic
Minister presadzoval dodržiavanie zákona o slobodnom prístupe k informáciám vládou SR a inými štátnymi orgánmi a predložil vláde právnu analýzu, ktorá uvádzala, že nezverejňovaním určitých informácií sa porušuje zákon. Zaslúžil sa o zverejnenie informácií zo zmlúv medzi SR a spoločnosťami PSA Peugeot Citroen, Kia Motors a Hyundai Mobis. Minister Lipšic dal prednosť vláde zákona pred argumentmi kolegov z vlády a záujmami investorov. Zverejnenie zmlúv s investormi prispelo k širokej spoločenskej diskusii týkajúcej sa nakladania s majetkom štátu. Považujem to za dôležitý krok k občianskej spoločnosti.
2. miesto: Mesto Martin
Okrem prirodzených činností inštitúcií tohto druhu, ktoré sú spoločenskou samozrejmosťou: poskytovanie informácií, kvalitne prepracovaný stručný a logický informačný systém (aj Mestská TV, Internet pozri www.martin.sk), príjemné priateľské prostredie, bezbariérový prístup pre klientov, či zamestnancov, a ktoré sa stali aj pre mňa - ako občana tohto mesta - už bežnou vecou, sa pracovníci snažia aj o prijímanie spätnej väzby od svojich klientov prostredníctvom vyjadrení spokojnosti, ankiet ,či návrhov, ktoré pomáhajú zefektívňovať činnosť MÚ. Už niekoľko rokov tento úrad systematicky pracuje na kvalitnom informovaní verejnosti o činnosti samosprávy, na kvalitnom poskytovaní služieb, ale aj na kvalitnom pracovnom prostredí. Martin je určite v tomto smere príkladom pre samosprávy.
3. miesto: Mesto Liptovský Mikuláš
Za ústretový prístup k občanom, zverejňovanie množstva informácií na internete a mestských tabuliach. Samospráva má zároveň záujem o názory občanov: na internete funguje Mikulášske ucho - anonymné otázky a rýchle odpovede zodpovedných na internete a primátor sa pravidelne každú stredu s občanmi?
Ďalší pekný príklad ako sa samospráva stáva nielen priateľom informácií, ale hlavne partnerom pre svojich občanov.
Nepriateľ informácií 2004
1. miesto: Obec Brunovce (starosta Dušan Močko)
Za chronické nerešpektovanie zákona a nesprístupňovanie informácií, napr. o rozpočte obce, o použití obecných finančných prostriedkov, svojim poslankyniam OZ odmietol poskytnúť kópie uznesení OZ, odmietol sprístupniť mená osôb, ktoré vyplácal z obecného rozpočtu a pod.
2. miesto: Ministerstvo školstva
Za nečinnosť, prieťahy a blokovanie snahy o získanie legislatívneho zámeru školského zákona (jeho získanie bolo nevyhnutné na konanie verejnej diskusie o obsahu pripravovaného školského zákona) a o získanie informácií o členoch komisie, ktorá rozhodovala o udeľovaní grantov z prostriedkov EÚ. Ministerstvo navyše zdôvodnilo neposkytnutie legislatívneho zámeru s tým, že materiál nebol podaný na medzirezortné pripomienkovanie vlády. To však nie je zákonný dôvod na jeho nezverejnenie. Ministerstvo, ktoré kedysi gestorovalo infozákon by sa nemalo uchyľovať k nezákonnostiam, ako fiktívne rozhodnutie alebo úplne sa nehodiace odôvodnenie rozhodnutia o nesprístupnení.
3. miesto: Starostka obce Zacharovce
Starostka odmieta poslancom i verejnosti sprístupniť kópie správ kontrolóra obecného úradu (a iné informácie). Ako dôvod uviedla, že ide o služobné tajomstvo. Zákon o služobnom tajomstve už 4 roky neplatí a ak by aj platil, rozhodne by sa nevzťahoval na tento prípad.
Porota v roku 2004
Martin Barto - Slovenská sporiteľňa
Alexandra Bražinová - Liga za duševné zdravie
Eva Čobejová - investigatívna novinárka
Pavel Doucha - občiansky aktivista, Ekologický právní servis, ČR
Tomáš Kamenec - advokát, Dedák and Partners
Oldřich Kužílek - predkladateľ zákona o slobodnom prístupe k informáciám v ČR
Ján Langoš - predkladateľ zákona o slobodnom prístupe k informáciám v SR
Miroslav Nárožný - primátor mesta Kremnica, víťaz I. ročníka 2003
Vlado Pirošík - právnik a občiansky aktivista
Ema Sičáková - Beblavá - výkonná riaditeľka, Transparency International
Organizátori 2004
Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation
2003
Priateľ informácií 2003
1. miesto: Mesto Kremnica
(Miroslav Nárožný, primátor)
Za dlhodobú "otvorenosť" samosprávy, za poskytovanie informácií aj nad rámec infozákona a za systematické "vťahovanie" obyvateľov mesta do rozhodovacích procesov. Mesto Kremnica už dávnejšie prijalo komunikačnú stratégiu, ktorej súčasťou je napr. kancelária prvého kontaktu (podľa skúseností anglického mesta York), dobudovaná internetová stránka, osobitná informačná brožúra bezplatne distribuovaná do každej domácnosti, ale aj organizovanie verejných vypočutí, či častých stretnutí vedenia samosprávy s občanmi, možnosť občanov vyjadrovať sa k fungovaniu orgánov mesta, zúčastňovať sa na samospráve aj cez inštitút tzv. "občianskych poradcov".
2. miesto: Kancelária Národnej rady
(Darina Jahelková, vedúca Informačného
centra pre verejnosť)
Za rýchlosť a ochotu s akou poskytujú žiadateľom informácie súvisiace s činnosťou parlamentu. Informačné centrum pre verejnosť NR SR sprístupňuje informácie obratom, resp. na druhý deň, a to aj v prípade, že ide o zložitejšiu informáciu. Nezanedbateľná je aj "nefalšovaná" ochota s akou vedúca Darina Jahelková údaje poskytuje.
3. miesto: Hlavné mesto Bratislava
(vedenie mesta)
Za aktívne informovanie nad rámec zákona, za hutnú oficiálnu internetovú stránku mesta, za participáciu vedenia na verejných vypočutiach organizovaných občianskymi iniciatívami, za spoluprácu s mimovládnymi organizáciami a za otvorenie nového stránkového pracoviska Služby občanom/Front Office, v ktorom je sústredená komunikácia úradu s obyvateľmi (vrátane bezplatného internetu) a v ktorom možno vybaviť naraz až 15 agend.
Nepriateľ informácií 2003
1. miesto: Obec Brunovce (starosta Dušan Močko)
Za mnohonásobné porušovanie zákona zo strany starostu obce. Starosta dostal za porušenie zákona už šesť pokút a 26. 10. 2001 poslanci obecného zastupiteľstva z jeho iniciatívy platnosť tohto zákona v obci "zrušili". Starosta uznesenie následne parafoval pečiatkou svojej súkromnej stavebnej firmy. Rovnako z iniciatívy starostu bola obecná tabuľa umiestnená do priestorov obecného úradu. Starosta sa okrem toho "preslávil" aj napr. tým, že za žiadosť o informáciu (kópie vybraných zápisníc a uznesení zastupiteľstva) vyúčtoval žiadateľovi 700 S.
2. miesto: Ministerstvo životného prostredia (László Miklós, minister, Božena Gašparíková, riaditeľka odboru environmentálneho práva)
Za návrh zákona o zhromažďovaní, uchovávaní a sprístupňovaní informácií o životnom prostredí, ktorý bezdôvodne a nesystematicky zavádza pre oblasť životného prostredia osobitný postup sprístupňovania informácií, enormne predlžuje lehoty na poskytnutie informácií a neprípustne tak znižuje platný štandard v tejto oblasti.
3. miesto: Mesto Žilina (Ján Slota, primátor)
Za odmietanie sprístupniť dôležité informácie verejného záujmu, za ignoráciu niektorých "nepríjemných" žiadostí a za "kreatívnu" korešpondenciu so žiadateľmi o informácie. Mesto najprv opakovane nereagovalo na žiadosti občanov týkajúce sa nakladania s majetkom mesta. Rovnako postupoval v reakcii na odvolanie žiadateľov aj primátor. Na ďalšiu žiadosť týkajúcu sa služobných áut, ktoré sú k dispozícii mestu Žilina a informáciu o plate primátora, reagovalo Mesto Žilina listom, v ktorom bolo žiadateľovi oznámené, že cieľom žiadosti je "hrubé politické zneužitie" a diskreditácia primátora mesta Žilina". Na následné odvolanie primátor nereagoval.
Porota v roku 2003
Norbert Brázda - riaditeľ nekomerčného internetového denníka Changenet.sk
Tomáš Kamenec - advokát, DEDÁK & Partners
Peter Kunder - novinár v slobodnom povolaní
Oldřich Kužílek - predkladateľ českého návrhu zákona o slobode informácií
Ján Langoš - predkladateľ návrhu zákona o slobode informácií
Šarlota Pufflerová - riaditeľka Združenia Občan a demokracia
Juraj Smatana - učiteľ a občiansky aktivista
Blaho Uhlár - divadelník, riaditeľ Združenia Stoka
Peter Wilfling - právnik Združ. Občan a demokracia
Marcel Zajac - koordinátor platformy MVO Ekofórum
Organizátori a partneri v roku 2003
Organizátor: Environmental Lobbying Facility (ELF)
Partneri: internetový denník changenet.sk
Finančná podpora: Nadácia Ekopolis