Žilinský primátor Ján Slota je opäť nepriateľom informácií. Tento rok sa prebojoval dokonca na prvé miesto. Pomaly sa tak doťahuje na svojho kolegu - starostu Brunoviec. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Úlohou súťaže INFOčin je poukazovať na pozitívne a negatívne príklady pri získavaní informácií na základe zákona 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám (infozákon) a tým de facto monitorovať pôsobenie tohto zákona ako jedného zo základných zákonov potrebných na fungovanie demokratickej spoločnosti.
Nominovanie do súťaže
Súťaž prebieha na základe nominácií, ktoré posielajú občania a organizácie. Nimi nominujú jednotlivé úrady, resp. konkrétne osoby, ktoré sú povinné poskytovať informácie na základe infozákona. Každá nominácia musí obsahovať údaje o nominujúcom. Tieto údaje však slúžia výlučne pre potreby organizátora, keďže anonymné nominácie sa neakceptujú a organizátor má povinnosť všetky nominácie overiť. Z tohto dôvodu treba v nominácii uviesť nielen kontakt na úrad / osobu, ktorá je nominovaná, ale aj osobu, ktorá nominuje. Organizátor súťaže však tento údaj nikde nezverejní, bez súhlasu nominujúceho. Meno nie je k dispozícii ani porotcom hodnotiacej komisie.
Hodnotenie nominácií
Víťazov oboch kategórií určuje nezávislá porota zložená z osobností spoločenského, verejného a kultúrneho života a zo zástupcov mimovládnych organizácií. Organizátor každoročne zostavu poroty mení. Časť jej členov sa obmieňa a platí zásada, že členstvo v porote sa ponúkne aj minuloročnému víťazovi kategórie Priateľský čin roka, resp. Priateľ informácií.
Pri hodnotení kategórie Priateľský čin sa zohľadňuje aktívny prístup a ústretovosť úradov, kvalita informácií, zverejňovanie informácií nad rámec infozákona a kreatívne spôsoby ich zverejňovania.
Pri Nepriateľských činoch sa prihliada na recidívu pri neposkytovaní informácií, nedodržiavanie lehôt, odôvodnenie odmietnutia a odstrašovanie žiadateľov, ale i snaha o zásahy do legislatívy.
Časový priebeh súťaže
Doteraz súťaž prebiehala tak, že sa nominácie za predchádzajúci rok zbierali počas približne jedného mesiaca. Snahou súťaže je, aby organizátor mal k dispozícii čo najviac nominácií, čím sa zabezpečí aj väčší záber monitorovania zákona. Z tohto dôvodu vznikla webová stránka (www.infocin.sk), na ktorej možno nominovať nonstop.
Medzinárodný deň informácií - 28. september
Dňom vyhlasovania výsledkov súťaže je 28. september. V ten deň roku 2002 bola totiž na stretnutí mimovládnych organizácií (MVO), venujúcich sa problematike prístupu k informáciám, v bulharskej Sofii založená medzinárodná podporná sieť MVO zo štyroch kontinentov - Freedom of Information Advocates Network (FOIA-Net). Zakladajúce organizácie sa dohodli, že 28. september sa symbolicky stane Medzinárodným dňom informácií ("Right to Know" Day, I-Deň); dňom keď budú jednotlivé MVO propagovať vo svojich domovských krajinách právo na informácie.
Slovensko si za jeden zo spôsobov propagácie Medzinárodného dňa informácií zvolilo práve organizovanie tejto súťaže. Prvé dva ročníky súťaže niesli názov Priateľ a nepriateľ informácií. Roku 2005 sa názov súťaže zmenil na INFOčin roka. Zmena názvu súťaže pramení zo snahy lepšie vystihnúť zámer súťaže - hodnotiť prístup, resp. konkrétny čin pri poskytovaní informácií zo strany jednotlivcov a organizácií. Nie je cieľom poukazovať len na osobu a hodnotiť ju ako priateľa či nepriateľa, i keď je samozrejmé, že za každým činom stojí konkrétna osoba.