* Právo požiadať o informácie a získať ich má každý, pričom nemusí preukázať nejaký dôvod alebo záujem, teda prečo o informáciu žiada.
o Ktoré inštitúcie musia poskytovať
informácie ("povinné osoby"):
* štátne orgány (v zásade úrady) a rozpočtové a príspevkové organizácie (Slovenská akadémia vied, Fond sociálneho rozvoja atď.) - informujú o všetkom, čo podľa nejakého zákona nie je tajné (štátne, služobné, obchodné tajomstvo a i.),
* obce a ich rozpočtové a príspevkové organizácie (mnoho ráz komunálne služby, bytový podnik atď.),
* verejnoprávne inštitúcie (Sociálna poisťovňa, Slovenská televízia a i.).
Všetky inštitúcie informujú o všetkom, čo podľa nejakého zákona nie je tajné (štátne, služobné, obchodné tajomstvo a i.). Dnes sa v zásade nezverejňujú ani informácie o odmenách štátnych alebo samosprávnych funkcionárov, pretože vraj ide o ich osobné údaje, 1. januára 2006 sa to však má zmeniť.
Od budúceho roka štátne orgány, obce či župy majú byť povinné zverejniť aj to, na koho previedli nehnuteľný majetok, a to vrátane bytov a nebytových priestorov, teda v prvom rade meno a priezvisko alebo obchodné meno niekoho, komu nejakú nehnuteľnosť predali.
Kto je ešte povinný poskytovať
informácie:
* právnické i fyzické osoby, ktoré zo zákona rozhodujú o určitých právach a povinnostiach (napr. Slovenská inšpekcia životného prostredia) - informujú iba o svojom rozhodovaní,
* štátne či obecné spoločnosti (akciovky, eseročky atď.) - informujú iba o hospodárení s verejnými peniazmi či o nakladaní so štátnym či obecným majetkom, ak sa ich to týka.
Ako podať žiadosť o informácie
* Žiadosť možno podať písomne, ústne, faxom, e-mailom alebo inak, ak sa to technicky dá vykonať.
* Zo žiadosti musí byť zjavné,
* komu je určená,
* kto ju podáva,
* ktorých informácií sa týka a
* ako sa žiadateľovi majú poskytnúť (ústne, na papieri, na diskete atď.).
Ak žiadosť nie je taká, aká má byť, povinná osoba žiadateľa vyzve, aby ju v zásade najskôr do 7 dní opravil, pričom ho poučí, ako to urobiť.
* Povinná osoba žiadosť vybaví najneskôr do 10 dní od jej podania alebo od odstránenia jej nedostatkov. Zo závažných dôvodov - napríklad vtedy, ak treba dať dohromady viac oddelených alebo odlišných informácií - lehotu možno o najviac 10 dní predĺžiť. Od budúceho roka by žiadosť úrady mali vybaviť najneskôr do 8, respektíve 16 pracovných dní.
* Okrem poplatku za to, čo úrad vynaložil na zhotovenie kópií či odoslanie informácie žiadateľovi, sa informácie sprístupňujú bezplatne a aj ten možno odpustiť. (joč)