známeho aj ako infozákon.
Andrej Bartosiewicz zo Združenia na podporu lokálnej demokracie hovorí, že spoločnosť stále zápasí s "absolútnym nedostatkom transparentnosti" správy vecí verejných. Infozákon je podľa neho "jedným z najzákladnejších zákonov", ktoré pri tom môžu pomôcť.
Od 1. januára 2001, keď nadobudol účinnosť, infozákon bez ujmy prestál všetky pokusy o jeho zmenu až na jeden.
Keď vlani parlament prijal zákon o dohľade nad finančným trhom, infozákon zmenil tak, že k orgánom, o rozhodovaní ktorých sa čiastočne alebo vôbec neinformuje (súdy a orgány činné v trestnom konaní), priradil úrady.
To by znamenalo, že od 1. januára 2006 široká verejnosť prestane mať prístup k informáciám v podstate o všetkom, čo úrady robia.
Zmenu si málokto povšimol a možno by to tak ostalo, nebyť toho, že sa v lete opäť začalo o prístupe k informáciám debatovať.
Najprv ministerstvo vnútra navrhlo zmeniť zákon o priestupkoch - okrem iného tak, aby porušenie práva na informácie prestalo byť priestupkom. Čoskoro to síce vzalo späť, no na inom zotrvalo - aby vyšetrovanie priestupku už nemohol navrhnúť občan, právo ktorého sa malo porušiť, ale úradníci.
Potom ministerstvo spravodlivosti navrhlo zmeniť infozákon. Popri inom tak už reagovalo na "driemajúcu" zmenu infozákona, no nenavrhlo ju odstrániť, len upraviť - tak, aby sa z toho, čo úrady robia, zverejňovali len rozhodnutia. To by znamenalo, že široká verejnosť príde o možnosť nazrieť do neuzavretého úradného spisu.
Občianski aktivisti oba návrhy ostro odmietli. Vďaka tomu, že sa zakaždým pod ich pripomienky podpísalo aspoň 500 osôb, s nimi ministerstvá museli rokovať. Ministerstvá tzv. hromadné pripomienky akceptovali, takže k horšiemu by sa infozákon zmeniť nemal.
Či to tak bude, závisí už len od parlamentu. V prvom čítaní návrh novely prerokoval pred týždňom, rozhodnúť o ňom môže už koncom októbra.
Včera bol Medzinárodný deň informácií. Slovenské mimovládne organizácie si ho pripomenuli vyhlásením výsledkov súťaže INFOčin roka.
Súťaž, ktorej prvé dva ročníky sa volali Priateľ a nepriateľ informácií, vlani i v tomto roku organizovala Nadácia otvorenej spoločnosti.
"Súťaž vytvára priestor na monitorovanie dodržiavania a využívania zákona. Dúfame, že zverejnenie najpozitívnejších a najnegatívnejších príkladov bude motivovať zástupcov inštitúcií, ktoré sú zo zákona povinné poskytovať informácie, k zvýšeniu kvality komunikácie s občanmi a skvalitňovaniu služieb verejnosti," povedala riaditeľka nadácie Alena Pániková.