Útulný Lachenstadion v Thune budú musieť vynoviť. Iba tribúna má miesta na sedenie. FOTO - KLUBOVÝ INTERNET FC THUN
Prekvapením i hitom nového ročníka futbalovej Ligy majstrov je pôsobenie švajčiarskeho Thunu (42-tisíc obyvateľov) v hlavnej fáze najprestížnejšej klubovej súťaže Európy vôbec. FC z malebného mestečka neďaleko Bernu prehral v prvom kole B-skupiny na ihrisku londýnskeho Arsenalu tesne 1:2, predvčerom zdolal pražskú Spartu 1:0. Na ceste do elitnej 32-člennej spoločnosti vyradili Švajčiari Dynamo Kyjev a Malmö.
Mužstvo síce vzniklo v roku 1898, ale dlhé desaťročia sa motalo v regionálnych súťažiach. Po vojne sa do prvej ligy dostalo iba raz (1953 - 1954). V päťdesiatom piatom hralo finále Švajčiarskeho pohára, ale inak bolo stále nevýrazným účastníkom druhej ligy. Ešte pred tridsiatimi rokmi mal klub s celým názvom FC Thun 1898 priemernú návštevu 150 divákov na zápas.
Dve priority
Zlomovým okamihom bol rok 2000. Z FC sa stala akciová spoločnosť so základným kapitálom 100-tisíc švajčiarskych frankov. Klubu na poloamatérskej báze, spoliehajúcom sa len na pomoc nadšencov, hrozil krach. Prezident tímu Kurt Weder tvrdo nariadil dve priority: zdravé financovanie a podpora mládeže.
Thun pracuje s rozpočtom v prepočte necelých 125 miliónov Sk. Na naše pomery veľký, na západoeurópske skôr skromný. Rovnocenné postavenie ako transparentné financovanie má aj prednostná starostlivosť o mládežnícke družstvá. Osemnásťroční získali v roku 2002 švajčiarsky titul a prvý tím konečne postúpil do Superligy. V uplynulej sezóne dosiahli domáce prvenstvo devätnásťroční.
Vstup Thunu na európsku scénu má jasný základ, hoci aj direktora Wedera prekvapil úspech za taký krátky čas. "Sme šťastní i zaskočení. Naši mladí to potiahli veľmi skoro tak vysoko. Pozor, aby sa nám nezakrútila hlava. Sme na začiatku," povedal Weder pre internetovú stránku FC.
Thun vlastní Lachenstadion (voľne: Štadión úsmevu) pre 10-tisíc divákov, z ktorých je však iba 774 miest na sedenie. Preto klub hráva zápasy Ligy majstrov v Berne a chystá rozsiahlu rekonštrukciu svojho športoviska.
Thun nie je najmenší
Thun nie je najmenším mestom, ktoré od roku 1990 pôsobilo v hlavnej súťaži LM. Tým je prirodzene Monaco s 32-tisíc obyvateľmi, ale to je o inom. Ide o veľkoklub. V hlavnej súťaži elitnej ligy hrali ešte dve mestá pod stotisíc obyvateľov - francúzsky Auxerre (42-tisíc) v sezóne 2002 - 2003 a belgický Lier (33-tisíc) v ročníku 1997/98. Prvý zdolal londýnsky Arsenal na jeho ihrisku a doma Dortmund, druhý Lierse SK iba raz remizoval doma so Sportingom Lisabon.
Z netypických účastníkov z menších miest stojí za zmienku účinkovanie izraelskej Haify (2002 - 2003), ktorá zdolala doma Olympiakos i Manchester United vždy 3:0 a slovinského Mariboru. Ten v ročníku 1999/ 2000 vyhral v Kyjeve a remizoval v Leverkusene.
Historická chvíľa futbalistov Thunu. Selver Hodžič (vpravo) prekonáva obranu Sparty Praha a zabezpečuje švajčiarskemu tímu prvé víťazstvo v skupine Ligy majstrov. Michal Kadlec (vľavo) už lopte v ceste do siete nezabránil. FOTO - REUTERS