
Ruský trh je pre západných výrobcov príťažlivý. Zatiaľ sa tam ich výrobky vo veľkom kradnú. FOTO - ČTK/AP
Dnes si mobil môže dovoliť hocikto, hlavne vďaka čiernemu trhu. Kradnuté mobilné telefóny sú veľmi žiadaný tovar a v poslednom čase úspešne konkurujú legálnemu predaju. Na moskovskom trhovisku Mitino sú stovky drevených búdok, z ktorých každá ponúka niekoľko desiatok mobilov najrôznejších modelov za ceny niekoľkonásobne nižšie než v oficiálnych predajniach.
Podľa policajných údajov zhruba každý tretí mobil kúpený na trhovisku bol ukradnutý v salóne mobilného spojenia. V Moskve pôsobí veľa firiem, ktoré ponúkajú certifikáty a ďalšie potrebné dokumenty pre kradnuté a do Ruska nelegálne dovezené telefóny.
Polícia tvrdí, že k prvej krádeži mobilu došlo v Moskve v roku 1999, keď bolo ukradnutých deväť telefónov. O masových krádežiach mobilov sa v ruskej metropole začalo hovoriť až v roku 2000, keď boli prepady predajní s mobilnou technikou registrované prakticky každý deň. Tak to zostalo až dodnes.
Polícia tvrdí, že okrádané sú nielen oficiálne predajne, ale aj stánky na trhoviskách, kde sa predáva už ukradnutá produkcia. Nemožno vraj zistiť, či ide o činnosť organizovaných skupín alebo jednotlivcov. V Moskve nie je problém kúpiť na trhovisku funkčný aparát iba za 500 rubľov (asi 650 korún). Kto nechce riskovať návštevu trhoviska, môže veľmi slušný, ale aj kradnutý aparát kúpiť v jednej zo zhruba 2000 drobných predajní s mobilnou telefónnou technikou, ktoré sa v poslednom čase otvárajú v priestoroch supermarketov aj obchodov so zeleninou.
Spolu s novými aparátmi predávajú aj prístroje označené ako „B/U.“ Znamená to „byvšije v upotrebljeniji,“ teda opotrebované. Že by obchod zrušili pre nezákonný predaj kradnutého tovaru, sa nestáva. Polícia môže zatknúť iba zlodeja, ktorého chytí pri čine.
Ukradnutý telefón sa pritom môže používať prakticky bez obmedzenia, keď nový majiteľ zmení SIM kartu a číslo. Ruskí operátori teoreticky môžu zablokovať telefón podľa kódu IMEI, ale ochotu prejavujú iba v prípade, že ich o to požiadajú orgány činné v trestnom konaní. Jediné, čo môžu klientom ponúknuť bez byrokratických prieťahov, je zablokovať účet. (čtk)