Naposledy sa americkí politici pokúsili sprehľadniť financovanie po afére Watergate. Teraz sa zdá, že ich k rozhodnutiu pomkol škandál okolo firmy Enron, ktorá financovala republikánov aj demokratov.
Podľa návrhu zákona z dielne republikánov i demokratov by sa mali zakázať neregulované soft money (mäkké peniaze) politickým stranám. Zároveň sa obmedzujú reklamné útoky pred voľbami.
Ako problém sa javia najmä „mäkké peniaze“. Ide o finančné príspevky od jednotlivcov a korporácií. Tieto príspevky sa majú využívať na stranícke účely. Vzniklo však podozrenie, že končia vo volebných vreckách jednotlivých kandidátov. Na tento účel sú určené hard money (tvrdé peniaze), ktoré dostávajú priamo vybraní kandidáti. Návrh predpokladá, že by politici mohli dostávať viac peňazí práve touto formou.
„Je to veľká chvíľa,“ povedal po hlasovaní vodca menšinových demokratov v Snemovni Dick Gephardt. Teraz sa musí dohodnúť Snemovňa so Senátom. V ňom je totiž pripravený podobný návrh. Buď Senát podporí návrh, ktorý včera schválila Snemovňa, alebo budú obe komory Kongresu hľadať kompromis. Ten by sa potom mal dostať na stôl prezidentovi.
Ten má právo veta a zákon nemusí podpísať. Už včera návrh kritizoval hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. Zákaz „mäkkých peňazí“ je podľa neho „nespravodlivý, nerozumný a neodôvodnený“. Nesúhlas počuť najmä od niektorých republikánov. Tvrdia, že to nie je reforma, ale obmedzenie ústavných práv občanov.
MICHAL HAVRAN