To, že pani Macejková by mohla využívať manželovo postavenie pri uzatváraní poistiek, je podľa ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozefa Macejka nereálne. Okrem toho: „Potom by manželky nemohli nikde robiť, lebo takéto prepojenia môžu byť a príslušná poisťovňa by bola diskriminovaná. Ak by sa dokázalo nejaké prepojenie, tak je to iné.“
Hovorkyňa pošty Petra Malárová argumentuje, že poistka pre prípad lúpeže bola uzavretá v marci 1999 a Dana Macejková je zamestnankyňou poisťovne od augusta 2000.
Vedúci protikorupčnej jednotky na Úrade vlády Mário Virčík hovorí: „V prípade rodinných príslušníkov ústavných činiteľov je potrebné možný konflikt záujmov hodnotiť citlivo už pri výberovom konaní.“
Zmluva o poistení sa obnovuje každé dva roky na základe verejnej súťaže. Dana Macejková povedala, že zmluva s poštou bola uzavretá „dva roky pred tým“, než ona nastúpila do poisťovne. Z toho by malo vyplývať, že vo svojej funkcii ju bude zrejme v najbližšom čase obnovovať alebo sa tak už stalo.
Virčík hovorí, že využívanie funkcie na získavanie obchodov upravuje zákon, ale ten „je neefektívny, pretože okrem iného neukladá povinnosť ohľadom majetkových pomerov blízkych rodinných príslušníkov“.
Minister Jozef Macejko odmieta hovoriť o konflikte záujmov: „Pošta robí poisťovacie záležitosti prostredníctvom verejného obstarávania, takže veľmi ťažko ovplyvním výber poisťovacieho subjektu, lebo konkurencia na tomto poli je značná. Do týchto kompetencií pošty z úrovne ministerstva sa nedá zasahovať a ani to nechceme.“
To, že spoločnosť Horizont má v Poisťovni Tatra 34 percent, komentuje takto: „Manželka je zamestnaná vo firme, nie u vlastníka. Je záležitosťou pošty, ako si vyberá svoje poisťovne.“ Je presvedčený, že jeho manželka by nikoho neovplyvňovala: „Mohlo by sa to obrátiť proti mne.“
Macejková tvrdí, že spoločnosti, ktoré boli v Tatre poistené, po jej nástupe „už v nej poistené nie sú a dá sa preveriť, či naozaj sú teraz poistené inde za lepších podmienok“. (mož)