FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Nízkonákladová letecká spoločnosť SkyEurope včera vstúpila na viedenskú a varšavskú burzu. Ide o prvú slovenskú spoločnosť, ktorej akcie sa na týchto burzách obchodujú, a zároveň prvé aerolínie zo strednej Európy s verejne obchodovanými akciami.
"Kótovaním na burze chceme získať 78 miliónov eur," povedal včera generálny riaditeľ SkyEurope Christian Mandl. Peniaze chcú použiť predovšetkým na ďalší rozvoj spoločnosti. Investorom ponúkli 11,8 milióna akcií, teda asi 65 percent zo všetkých akcií. "Sme veľmi radi, že sem prišla spoločnosť SkyEurope. Vidieť na nej, že na Slovensku sa dá vybudovať úspešná firma," povedal člen Predstavenstva viedenskej burzy Stefan Zapotocky.
Na oboch burzách sa začali akcie SkyEurope obchodovať pri kurze šesť euro za akciu. Vo Viedni niekoľko minút po začiatku obchodovania ich kurz vzrástol o desať percent na 6,6 eura. Neskôr sa však akcie oslabili a v závere dňa sa obchodovali za 6,06 eura. Vo Varšave kurz najprv vzrástol o 8,2 percenta, no popoludní klesol na 6,28 eura.
Podľa makléra Poštovej banky Petra Šubu môže byť takéto získavanie peňazí cez burzu výhodnejšie ako bankový úver. "V prípade úverov alebo dlhopisov má firma záväzok splácať úroky a napokon aj celý dlh. Akcie splácať nemusí," hovorí Šuba. Vstup na významnú burzu je podľa neho aj vecou prestíže. Vstup na burzu ponúka aj ľahšie získanie peňazí v budúcnosti. Nová emisia je totiž jednoduchšia ako získanie úveru.
Podľa Zapotockého vstup SkyEurope na burzu ukazuje, že na burzu môže vstúpiť nielen spoločnosť, ktorá má veľmi dlhú históriu a široké zázemie, ale môže sem vstúpiť aj mladá rozvíjajúca sa firma. Aj podľa makléra Poštovej banky Petra Šubu je vstup na takúto burzu významnou udalosťou. Podľa neho je však škoda, že neupísali svoje akcie v Bratislave.
"Burza v Bratislave je veľmi malá a podľa nás nie je ani dosť likvidná. A najbližšia fungujúca burza je vo Viedni a vo Varšave. Navyše, je pre nás dôležité byť tam, kde je naša značka známa," zdôvodnil rozhodnutie firmy Mandl.
Investovať do akcií SkyEurope môžu aj slovenskí investori, prostredníctvom bánk, ktoré ponúkajú možnosť obchodovať so zahraničnými cennými papiermi. Záujemcovi stačí zájsť do banky a spísať zmluvu o nákupe akcií. Je to o niečo drahšie ako nákup akcií na bratislavskej burze. Podľa Šubu sa poplatky za sprostredkovanie nákupu zahraničných akcií pohybujú okolo jedného percenta z ich hodnoty. Akcionár musí platiť aj ročný poplatok v medzinárodnom stredisku cenných papierov, ktorý je asi 0,15 percenta z hodnoty akcií. PETER CSERNÁK