Centrum, ktoré už dve desaťročia hľadalo nové priestory, sa presťahovalo do štýlovej budovy, ktorú postavil architekt Frank Gehry. "Cinematheque čakal na túto chvíľu veľmi dlho. Teraz už je hotovo," povedal producent, režisér a prezident centra Claude Berri.
Centrum založili v roku 1936, aby pomáhalo propagovať umelecké filmy a zároveň zastupovalo francúzsku kinematografiu. Počas rokov svojho pôsobenia táto inštitúcia veľakrát zmenila svoje pôsobisko, naposledy sídlila neďaleko Eiffelovej veže. Francúzsky minister kultúry Renaud Donnedieu de Vabres nazval centrum "miestom, kde sa k filmom nebudú správať ako k produktom, ale budú ich zachovávať, sledovať, študovať, porovnávať a milovať ako umelecké diela".
Centrum dostalo najväčšiu dotáciu práve od štátu, pričom minister kultúry sa zaviazal, že to neboli posledné peniaze, ktoré na udržiavanie francúzskej kinematografie putovali. Vyzdvihol francúzsku dlhodobú kultúrnu výnimočnosť, ako výsledok kultúrnej politiky štátu, domáceho umenia, filmu a hudby, ktoré musia zápasiť s americkými kultúrnymi vplyvmi. "To nie je napadnutie, keď povieme, že 85 percent návštevnosti v kinách po celom svete je práve v prospech americkej kinematografie," povedal minister v spoločnosti známych režisérov.
Verejnosti by sa malo centrum sprístupniť už dnes. Na takmer 14-tisícoch štvorcových metrov sa záujemcovia budú môcť oboznámiť s filmami v premietacích sálach, knihovni či formou výstavy. Uvedenie do prevádzky sprevádzala akcia Renoir/Renoir. Ide o výstavu 32 obrazov známeho francúzskeho impresionistu Pierra-Augusta Renoira a zároveň premietnutie všetkých 38 filmov jeho syna, filmára Jeana Renoira. (sita)