Premiér Paroubek sa na voľby pripravuje aj tým, že sa objavuje všade, kde si ho môžu všimnúť médiá. Napríklad v spoločnosti policajného robota na protiteroristickom cvičení v Prahe. FOTO - ČTK |
Pre všetkých päť strán, ktoré sú v súčasnosti v českom parlamente, navyše platí, že ich postoj k predčasným voľbám určuje vývoj volebných preferencií.
Kedy
Na sobotnom zasadaní vedenia sociálnych demokratov premiér Jiří Paroubek tvrdil, že jeho strana je pripravená na voľby "hoci aj zajtra". Keď ho občianski demokrati obratom vyzvali, aby voľby zabezpečil čo najrýchlejšie, ešte v tomto roku podaním demisie, Paroubek obrátil a začal hovoriť o voľbách možno v marci budúceho roku.
ODS, naopak, včera odmietla vyvolať predčasné voľby tým, že by v parlamente iniciovala hlasovanie o dôvere vláde.
Situácia oboch veľkých strán je zložitá. Donedávna ODS v prieskumoch vysoko viedla a predčasné voľby by sa jej boli hodili kedykoľvek. To už neplatí. Jej preferencie stagnujú či dokonca klesajú, popularita ČSSD, naopak, stúpa.
Prečo
ODS dlho na nástup Paroubka s jeho razantnou kampaňou na získanie voličov nijako nereagovala. Očakávala, že sa sama rýchle vyčerpá podobne ako u predchodcov. To sa zatiaľ nestalo a pravica zneistela. Nevie, či má ďalej čakať a dúfať, že sa voliči Paroubkových sľubov nabažia a začne im prekážať jeho ochota utvoriť vládu s komunistami. Návrh na voľby čo najskôr svedčí o tom, že v to už veľmi nedúfajú a chcú voľby, kým pre nich nebude situácia ešte nepriaznivejšia.
Paroubek, naopak, na jednom rozhovore v Českej televízii priznal, že sa usiluje vypočítať "trajektóriu", nejakú krivku vývoja preferencií svojej strany, odhadnúť bod, kedy dosiahnu maximum a ešte nezačnú klesať. To by mohlo závisieť aj od toho, kedy začnú potenciálni ľavicoví voliči pociťovať zvýšenie sociálnych dávok a ďalšieho predvolebného rozdávania, ktoré presadzuje.
Ostatní
To by mohlo byť práve v marci. Predčasné voľby však nechce vyvolať sám, sú totiž vždy určitým znamením, že vláda riadenie krajiny nezvláda. Namiesto toho Paroubek vytrvalo provokuje ľudovcov v nádeji, že z koalície odídu a rozpad súčasnej koalície prischne im.
Tri najmenšie strany sú rozhodne proti predčasným voľbám. Politici vládnej Únie slobody majú na to jednoduchý dôvod: ich prítomnosť v politike potrvá iba do volieb, nech už budú kedykoľvek. Do budúceho parlamentu by sa podľa dnešných prieskumov dostali už iba štyri strany a liberáli, ktorých podpora klesá na hranicu merateľnosti, medzi ne rozhodne nepatria.
Druhej vládnej strane ľudovcom aj opozičným komunistom reálne nehrozí, že by mohli z parlamentu vypadnúť. Obe strany navyše majú šancu byť aj v budúcich vládach. Ich preferencie však klesajú a zatiaľ nevedia, ako to zvrátiť. Takže sa s voľbami tiež nijako neponáhľajú.