Čo hovoria prieskumy? Najviac sa využíva internet banking

Internet na Slovensku využíva takmer 40 percent obyvateľov vo veku nad 15 rokov. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti GfK Slovakia. Vo vekovej kategórii 15 až 30 rokov je rozsah internetizácie najsilnejší, momentálne počet užívateľov internetu v danej ..

Internet na Slovensku využíva takmer 40 percent obyvateľov vo veku nad 15 rokov. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti GfK Slovakia. Vo vekovej kategórii 15 až 30 rokov je rozsah internetizácie najsilnejší, momentálne počet užívateľov internetu v danej vekovej kategórii dosahuje až 65 percent. Vo vyše deväťdesiatich percentách prípadov ide o aktívnych užívateľov internetu, ktorí za posledný mesiac aspoň raz využili internet. Aktívni užívatelia ho využívajú predovšetkým na získavanie odborných informácií alebo elektronickú poštu. Dvadsaťtri percent z nich použilo internet aj na styk s finančnými inštitúciami. Používajú ho predovšetkým v práci, doma len približne tretina aktívnych užívateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Internetizáciu na Slovensku sledoval aj májový výskum spoločnosti TNS SK Správa o slovenskom internete na vzorke 1351 aktívnych užívateľov internetu. Okrem iného potvrdila, že internet banking predstavuje najviac využívanú formu elektronického bankovníctva. Túto formu využívajú viac než tri štvrtiny užívateľov internetu (77 %). Popri internet bankingu sú využívané, hoci vo výrazne menšej miere aj ďalšie formy e-bankovníctva - GSM banking (17 %), e-mail banking (14 %), phonebanking (10 %) a WAP banking (3 %).

Navyše treba pripomenúť, že počet užívateľov internetu, ktorí nevyužívajú ešte žiadnu formu elektronického bankovníctva v porovnaní s rokom 2004 klesol z 27 % na 20 %.

Medzi najviac aktívne využívané služby elektronického bankovníctva - zadávanie platobných príkazov a získanie informácií o stave na účte - patria internet banking (89 %) a phonebanking (66 %). Formy GSM banking a WAP banking využíva väčšina užívateľov pasívne, tzn. len na získavanie informácií o stave na účtoch. E-mail banking a fax banking slúžia iba na sledovanie informácií o stave na účte.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum sledoval aj dôvody nepoužívania elektronického bankovníctva. Počet tých užívateľov internetu, ktorí nevyužívajú žiadnu formu elektronického bankovníctva klesol oproti rovnakému obdobiu 2004 z 27 % na 20 %. Medzi tými, ktorí nevyužívajú žiadnu formu elektronického bankovníctva sa medziročne znižuje podiel tých, ktorí tvrdia, že im "postačujú off-line služby banky" (z 50 % na 43 %) a naopak zvyšuje podiel tých, ktorí nedôverujú zabezpečeniu elektronických transakcií (z 27 % na 37 %).

Medzi ďalšie uvádzané dôvody patria "nemám dostatok informácií o elektronickom bankovníctve" (15 %), "elektronické bankovníctvo je veľmi nákladné"(11 %) a "nemám vlastný účet" (11 %).

Elektronické bankovníctvo využíva denne iba 8 % užívateľov e-bankovníctva. Dve tretiny užívateľov (64 %) využíva e-bankovníctvo aspoň jedenkrát do týždňa. Tretina užívateľov (36 %) patrí medzi jeho "občasných užívateľov", ktorí ho využijú maximálne jeden až trikrát do mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Zadávanie platobných príkazov prostredníctvom niektorej z foriem e-bankovníctva realizujú denne resp. takmer denne iba necelé 3 % užívateľov elektronického bankovníctva. Štyria z desiatich užívateľov (41 %) realizujú platby na platobných účtoch elektronickou formou minimálne raz do týždňa. Aktívnu formu elektronického bankovníctva využívakú príležitostne tj. jeden až trikrát za mesiac prípadne menej často šiesti z desiatich užívateľov (59 %).

Hodnotenie bezpečnosti elektronického

bankovníctva

Deväť z desiatich užívateľov internetu považuje pasívne formy elektronického bankovníctva za bezpečné (90 %).

Za nebezpečnú ju považuje každý desiaty užívateľ internetu (10 %), pričom ide prevažne o takých respondentov, ktorí žiadnu z uvedených služieb nevyužívajú. Väčšina respondentov (84 %) považuje aj aktívnu formu e-bankovníctva za bezpečnú, je to však menej respondentov ako pri pasívnej forme. Za nebezpečnú ju považuje necelá pätina užívateľov internetu (16 %). (sbr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 882
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 942
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 846
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 864
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 861
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 698
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 361
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu