o 1 % na súčasné 3 %. Od začiatku roka bol zjavný tlak na pokles sadzieb.
V tomto období bola výška úrokov ovplyvnená hlavne očakávaniami trhu. Slovenská koruna na devízovom trhu rapídne posilňovala. Inflácia klesala pomaly. NBS použila nástroje peňažného trhu na ovplyvnenie výmenného kurzu slovenskej koruny.
Vo februári po prvýkrát prestala akceptovať požiadavky bánk na sterilizáciu prebytočnej likvidity. Čakalo sa na zasadnutie Bankovej rady NBS a znižovanie sadzieb. Napokon k nemu aj došlo. Tým, že NBS ponechala na trhu obrovský prebytok likvidity a nepriamo znížila sadzby spravila korunu menej atraktívnu pre zahraničných špekulantov. Chcela tak dosiahnuť oslabenie koruny, čo sa jej napokon podarilo. Koruna začala postupne oslabovať - aj v dôsledku vývoja na okolitých trhoch - a tak sa peňažný trh mohol vrátiť do normálnych koľají.
Centrálna banka začala začiatkom marca akceptovať ponuky bánk na sterilizáciu likvidity, aj keď nie v celom objeme, sadzby začali pomaly stúpať. Postupne kurz koruny oslaboval ďalej až sa ukázalo, že v najbližšom čase sa nepredpokladá ďalšie znižovanie sadzieb, a tak úroky postupne stúpli až k hranici 3 percent.
Vo všeobecnosti na Slovensku boli očakávania poklesu sadzieb. Preto úroková krivka - graf závislosti výšky sadzieb od lehoty splatnosti - bola inverzná, teda sadzby na kratšie splatnosti boli vyššie ako na splatnosti 6, 9 a 12 mesiacov. Pre porovnanie, najnižšia a najvyššia sadzba na jednomesačný BRIBOR bola pre obdobie od začiatku roka do dnes 2,16 % resp. 3,98 %, pre šesťmesačný to bolo 2,08 % a 3,73 %, pre deväťmesačný
2,19 % a 3,50 % a pre dvanásťmesačný 2,21 % a 3,41 %. BRIBOR je oficiálna fixovaná úroková sadzba, počíta sa z kotácií 7 najväčších bánk a je často používaná pre potreby úverov, vysporiadania derivátových obchodov a pod.
V súčasnosti tento rozdiel nie až taký výrazný, rozdiel medzi mesačným a dvanásťmesačným BRIBOR-om je 0,18 %.
V posledných mesiacoch - približne od konca apríla - sa situácia na trhu upokojila. NBS spoľahlivo sterilizovala prebytočnú likviditu. Objemy obchodov klesli, aktivita sa znížila, obchodovali sa takmer výlučne najkratšie splatnosti do jedného mesiaca. Bolo to spôsobené tým, že na trhu neboli impulzy, ktoré by vyvolávali očakávania ohľadom zmeny sadzieb. Výmenný kurz sa viac-menej stabilizoval, inflácia a iné makroekonomické údaje sa vyvíjali podľa predpokladov.
Slovenský peňažný trh je stabilizovaný, ale v minulosti sa neraz stalo, že netreba veľa a trh sa destabilizuje. Garantovaním likvidity zo strany NBS sa však situácia zmenila a k hraničným situáciám (napr. nezafixovanie BRIBOR-u) nedochádza. Problémom je stále relatívne nízka likvidita - teda schopnosť zaobstarať si dostatočný objem slovenskej koruny alebo naopak schopnosť trhu absorbovať väčšie množstvo peňazí.
Takisto sa javí ako problém obchodovanie zahraničných bánk. Tie väčšinou náš trh používajú iba na to, aby zrealizovali svoje nevyhnutné obchody, ale
v prípade potreby nie sú ochotné akceptovať riziko a aktívne kótovať. Z toho rezultuje široký spread - rozpätie medzi nákupom a predajom. Rovnako NBS neprispieva k väčšej stabilite trhu tým, že medzi vyhláseniami a konaním bývali značné rozdiely. Takisto by trhu prospelo, keby NBS zverejňovala zápisy zo svojich stretnutí a výsledky hlasovania pri rozhodovaní o sadzbách.
Pavol Kečkeš, HVB Bank Slovakia