Čo vplýva na peňažný trh a ako vlastne funguje? Peňažný trh na Slovensku je ovplyvňovaný niekoľkými faktormi. Do veľkej miery má naň vplyv Národná banka Slovenska svojimi opatreniami a rozhodnutiami o výške úrokových sadzieb.
Najznámejším je opatrenie o povinných minimálnych rezervách (PMR). PMR sú určené ako percento z objemu tzv. primárnych zdrojov banky. Výška PMR je na úrovni 2 % z týchto vkladov, z toho vyplýva, že banka nedisponuje celým objemom vkladov, pretože PMR sú prostriedky uložené na špe-ciálnom účte v NBS.
Vplyv úrokových sadzieb
Oveľa dôležitejším nástrojom centrálnej banky je rozhodnutie Bankovej rady NBS o výške úrokových sadzieb, ktorým sa vyhlasujú tri základné úrokové sadzby. Najdôležitejšia je tzv. limitná úroková sadzba pre dvojtýždňové REPO-tendre, momentálne na úrovni 3 %. Ďalej sa vyhlasuje úroková sadzba na jednodňové sterilizačné obchody a jednodňové refinančné obchody, momentálne na úrovni 2 %, resp. 4 %.
Repo-tendre
Treba pripomenúť, že slovenský bankový sektor je dlhodobo v tzv. nadstave likvidity, to znamená, že banky disponujú väčším objemom peňazí, ako je potrebné na dodržanie pravidiel o povinných minimálnych rezervách. Aby v dôsledku obrovského prebytku peňazí nedošlo k poklesu sadzieb až na nulu, resp. veľmi blízko k nule, NBS prebytočné peniaze sterilizuje, v praxi to znamená, že banky môžu uložiť slovenské koruny v NBS. Robí sa to cez 2-týždňové REPO-obchody. Centrálna banka sa dohodne s komerčnou bankou na obchode, kedy banka uloží peniaze v NBS na 2 týždne a NBS poskytne ako záruku cenné papiere. Obchody sa uzatvárajú na základe tzv. Repurchase Agreement (dohoda o spätnom nákupe cenných papierov), z toho vyplýva aj názov REPO- obchod. Ako bolo spomenuté, NBS vyhlasuje limitnú sadzbu na tieto obchody. Obchody sa realizujú raz do týždňa. V stanovený deň, v utorok, sa uskutoční tender, aukcia, to znamená, že banky posielajú do NBS svoje po-žiadavky (objem v Sk a sadzba), NBS požiadavky vyhodnotí a zverejní výsledky tendra a následne realizuje s bankami jednotlivé obchody. Sadzba je limitná, to znamená, že banky môžu ísť do tendra aj s cenou nižšou ako 3 %, ale vyššia sadzba nie je akceptovaná.
Jednodňové obchody
Sadzby na jednodňové obchody slúžia na akési dolaďovanie dennej likvidity bánk. Ak má banka prebytok peňazí na dennej báze, môže ich uložiť na jeden deň v NBS a naopak, ak má prechodný nedostatok likvidity na jeden deň, môže si peniaze v NBS požičať. K takýmto situáciám dochádza vtedy, keď banky nevedia odhadnúť z rôznych dôvodov stav svojej likvidity na najbližšie dni a v REPO-obchode uložia menej korún alebo naopak príliš veľa ako je potrebné na dodržanie povinných minimálnych rezerv, resp. likvidity banky.
Prečo je kľúčová sadzba na 2T REPO taká aká je?
Závisí to od viacerých faktorov. Najdôležitejším je inflačný cieľ NBS, ktorý je každoročne zverejňovaný v Menovom programe NBS. Národná banka tak môže ovplyvňovať výšku sadzieb na trhu, reagovať na zmenu vývoja inflácie. Nastavenou výškou sadzieb sa do veľkej miery ovplyvňuje výkonnosť ekonomiky. Ak sa rast spomaľuje, zvyčajne sa sadzby znižujú, čím sa znižujú úroky na úvery, podniky si začínajú viac požičiavať a zvyšovať tak produkciu. Naopak, ak je rast príliš rýchly, hrozí riziko zvýšenej inflácie a centrálna banka zvyšovaním svojich sadzieb bojuje proti prehriatiu ekonomiky. Ďalším faktorom je vývoj samotného peňažného trhu. Častokrát sa stáva, že názor komerčných bánk na trh je iný ako NBS. Niekedy sa sadzby neštandardne používajú na ovplyvňovanie výmenného kurzu.
Produkty peňažného trhu
Na peňažnom trhu sa pracuje s niekoľkými nástrojmi - produktmi. Najbežnejším je jednoduchý depozitný obchod, kde sa dve banky dohodnú na objeme, úrokovej sadzbe a lehote splatnosti úložky.
Na našom trhu sa objemy týchto obchodov pohybujú rádovo v stovkách miliónov slovenských korún. Lehota splatnosti na peňažnom trhu je od jedného dňa, tzv. overnight do jedného roka. Problémom týchto obchodov je to, že banky reálne peniaze požičiavajú bez akéhokoľvek zabezpečenia. Preto musia medzi nimi existovať tzv. kreditné linky, ktoré si banky stanovujú sami na základe výsledkov hospodárenia iných bánk a vyjadrujú akúsi mieru dôvery.
Ďalším produktom je menový swap, pri ktorom sa banky dohodnú na tom, že si vymenia dve meny, typicky slovenskú korunu a americký dolár, a zároveň sa dohodnú, že v budúcnosti si v stanovený deň tieto meny vymenia naspäť za odlišný kurz, ako bol pôvodný. Rozdiel medzi týmito dvoma kurzami je vypočítaný a zohľadňuje úrokový rozdiel medzi oboma menami (napr. úročenie koruny je 2,70 % a úročenie amerického dolára 3,55 %), čas trvania obchodu a výmenný kurz.
Tieto obchody sú veľmi často používané hlavne zahraničnými bankami, požiadavky na linky nie sú také veľké ako v prípade depozít, pretože sa vy-mieňajú dve meny.
Objemy obchodov sú stovky miliónov až po miliardy korún. Na našom trhu sa vo veľmi malej miere používajú REPO-obchody (s výnimkou tých s NBS). Princíp je rovnaký ako v prípade REPO-obchodov s NBS, problém však je v rozličnom ponímaní a účtovaní týchto obchodov.
PAVOL KEČKEŠ, senior díler, HVB Bank Slovakia a. s.