Obchodovanie so štátnymi dlhopismi dominuje, rozvíjajú sa iba otvorené podielové fondySlovenský kapitálový trh naďalej nemožno považovať za miesto na získavanie podnikateľského kapitálu pre malý počet nových verejných, ako aj pravidelne obchodovaných emisií. Investori preto uprednostňujú tradičné spôsoby investovania využívajúc služby komerčných bánk alebo presmerúvajú svoje investičné aktivity na zahraničné trhy.
Slovenskému kapitálovému trhu stále chýba dostatočná likvidita a výkonnosť a investorom neponúka široký výber investičných nástrojov či už na uzatváranie obchodov alebo zaisťovanie pozícií. Nízka likvidita pôsobí negatívne na prípadných investorov, ktorí by chceli umiestniť svoje investície na primárnom trhu, pretože sa obávajú, že na nelikvidnom trhu nebude možné s investičnými nástrojmi obchodovať. "Objem nového kapitálu na slovenskom trhu je preto už dlhé roky zanedbateľný, a preto aj trhová kapitalizácia aktív obchodovaných na trhu je extrémne nízka a nedosahuje ani desatinu ročného objemu hrubého domáceho produktu," uvádza Úrad pre finančný trh (ÚFT). Slovenský kapitálový trh zostáva stále najmenší v regióne.
Obmedzené investičné možnosti neposkytujú veľa príležitostí ani pre krátkodobých investorov ani pre dlhodobejšie pozície fondov kolektívneho investovania, či poisťovacích spoločností. Inštitucionálni investori preto musia umiestňovať stále narastajúci objem aktív na zahraničných trhoch, hoci pri väčšej likvidite a výraznejšej atraktivite domáceho trhu by práve tieto spoločnosti mohli byť hlavnou hybnou silou oživenia trhu a zvýšenia obrátkovosti kapitálu. Hodnota nového kapitálu prijatého na trhy Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) v emisiách cenných papierov bola v roku 2003 len 110,8 mld. Sk, na akcie z toho pripadlo iba 5,6 mld. Sk. Situácia je rovnaká už niekoľko rokov po sebe. Podstatná časť z nového kapitálu je v emisiách štátnych dlhopisov. "Úroveň trhovej kapitalizácie kótovaných akcií je nielen najmenšia spomedzi krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ale aj hlboko pod priemerom tejto skupiny krajín, ako aj priemerom členských štátov Európskej únie," uvádza ÚFT. Podiel dlhopisov dosahuje viac ako 97 % všetkých uzavretých obchodov.
Efektívny a stabilný kapitálový trh je jedným zo základných predpokladov pre dosiahnutie udržateľného ekonomického rastu, zabezpečenie vonkajšej rovnováhy a pre stimuláciu
integračného úsilia našej ekonomiky.
Štrukturálne reformy realizované v tejto oblasti boli v predchádzajúcich rokoch zamerané na dobudovanie finančných inštitúcií a vytvorenie štandardných podmienok pre fungovanie finančného trhu.
Po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) ovplyvní ďalší vývoj slovenského finančného trhu najmä integrácia do tohto zoskupenia. Týka sa to najmä prijímania legislatívy
v oblasti finančného trhu, ktorá je už na úrovni únie prevažne zharmonizovaná.
Európska smernica ustanovuje napríklad povinnosť emitentov uverejňovať dôverné informácie emitentmi na ich internetových stránkach. Rýchle a čestné zverejnenie informácií verejnosti zvyšuje integritu trhu, pričom selektívne zverejnenie emitentmi môže viesť k strate dôvery investorov v integritu finančných trhov. Zákon rozširuje výpočet činností, ktoré podľa skúseností z vyspelých finančných trhov je potrebné pokladať za manipuláciu s trhom. Zákaz manipulácie sa vzťahuje na všetky finančné nástroje obchodované na regulovaných trhoch v členských štátoch, vrátane finančných nástrojov, ktoré sú v procese prijatia na takýto trh. Návrh novely obsahuje aj rozšírenie okruhu osôb, ktoré sú povinné hlásiť úradu podozrenie z manipulácie s trhom.
Dôvernou informáciou je akákoľvek presná, nezverejnená informácia priamo či nepriamo súvisiaca s jedným alebo viacerými emitentmi finančných nástrojov alebo s jedným alebo viacerými finančnými nástrojmi. Využívanie dôverných informácií môže spočívať v získaní alebo nakladaní s finančnými nástrojmi osobou, ktorá vie alebo by mala vedieť, že jej informácie sú dôverné informácie.
Pri obchodovaní s využitím dôverných informácií by sa mala venovať pozornosť prípadom, keď dôverné informácie pochádzajú z trestnej činnosti, ktorá môže mať významný vplyv na ceny finančných nástrojov alebo na tvorbu cien na regulovanom trhu.
Už niekoľko rokov dominuje na slovenskom kapitálovom trhu vysoký počet nelikvidných emisií cenných papierov. Počet kótovaných cenných papierov na burze sa dlhodobo pohybuje okolo desiatky titulov a aj trh s dlhopismi je nevýrazný, pričom obchodovanie so štátnymi dlhopismi má na ňom jednoznačnú prevahu.
Jedinou rozvíjajúcou sa zložkou trhu zostávajú otvorené podielové fondy. Objem spravovaného majetku vo fondoch kolektívneho investovania
z roka na rok rastie. Zlepšujúci sa legislatívny rámec pre podnikanie subjektov s povolením pre oblasť kolektívneho investovania zabezpečuje dobrú úroveň ochrany investora do fondov kolektívneho investovania a stanovuje prísne pravidlá pre kontrolu činnosti správcovských spoločností zo strany bánk, ktoré vykonávajú funkciu depozitára, ako aj pre dohľad vykonávaný ÚFT.