s cennými papiermi
l Občania zvyčajne nemajú veľké skúsenosti s obchodovaním na finančných trhoch. Musia sa tiež naučiť spolupracovať s obchodníkom s cennými papiermi. Ako si vyberať toho správneho, na čo si treba dávať pozor?
Pri výbere obchodníka s cennými papiermi by som odporučil zvažovať dve základné kritériá, ktoré sú podľa môjho názoru najdôležitejšie. Jednak je to stabilita, dôveryhodnoť a postavenie obchodníka s cennými papiermi. Tu však musím zdôrazniť, že vzhľadom na prísny režím podnikania týchto subjektov, dohľad zo strany Úradu pre finančný trh a systém garančného fondu tu nie je až také dominantné riziko straty z dôvodu krachu obchodníka s cennými papiermi. Ide skôr o kvalitu a rozsah poskytovaných služieb, o ktoré má človek záujem. Ak chcem zisťovať kvalitu služieb určitého obchodníka, je dobré získať si referencie a skúsenosti napríklad od známych. Druhým dôležitým kritériom je cena za poskytované služby.
l Koľko teda stojí spolupráca s obchodníkom s cennými
papiermi?
Poplatky a provízie obchodníkov s cennými papiermi závisia jednak od typu služby, ktorú poskytujú klientovi a jednak od samotného objemu transakcie. Okrem toho sa jednotliví obchodníci zvyknú špecializovať na rôzne skupiny klientov - inštitucionálni, drobní, podnikoví, súkromní a podobne. Podľa toho si aj stanovujú vlastnú poplatkovú politiku, takže poplatky sa môžu často veľmi líšiť, ale pre názornosť sa v zásade dá spraviť asi nasledovné zjednodušenie týkajúce sa bežných občanov: poplatky za kúpu, resp. predaj cenných papierov sa pohybujú od niekoľkých desatín až po pár % v závislosti od objemu transakcie. Platí, že čím je vyšší objem transakcie, tým je použité percento nižšie. Vyzerá to teda tak, že napríklad pri objeme 50 000 Sk je percento 1,1 % a pri objeme 300 000 Sk 0,9 %. Takisto majú obchodníci určený minimálny paušálny poplatok, napríklad 300 Sk, prípadne 500 Sk. To sa týka skôr menších objemov. K poplatku za kúpu alebo predaj je treba pripočítať poplatky tretích strán - to znamená burza, centrálny depozitár. Pre bežného občana, ktorý nerobí veľké transakcie to teda predstavuje v prípade burzy desiatky korún, pri depozitári cenných papierov sa poplatok môže vyšplhať približne do 200 Sk.
Poplatky za riadenie portfólia cenných papierov sú o niečo vyššie ako poplatky za kúpu alebo predaj CP a hýbu sa rádovo v jednotkách percent z hodnoty portfólia. (sbr)