Téma investovania je v súčasnosti vysoko aktuálna a čoraz viac zaujíma aj bežných občanov. Dôvod je veľmi jednoduchý, časy, keď najlepšou a v podstate aj jedinou možnosťou investovania voľných peňazí bol termínový vklad v banke sú dávno za nami.
Našťastie dnes je ponuka investičných príležitostí podstatne širšia a človek má okrem klasického termínového vkladu v banke na výber aj veľké množstvo iných investičných nástrojov. Využiť možno napríklad otvorené podielové fondy, prípadne realizovať priame investovanie do akcií a dlhopisov na kapitálovom trhu.
Čo je kapitálový trh, ako funguje a na čo slúži?
Kapitálový trh je miesto kde sa obchoduje s voľným kapitálom. Jeho základným poslaním je čo najefektívnejším spôso-bom prerozdeľovať voľné finančné zdroje v ekonomike. Jednoducho povedané na kapitálovom trhu sa stretávajú tí, čo majú dočasne voľné peniaze a chcú ich investovať - voláme ich investori - a tí čo peniaze potrebujú na svoju podnikateľskú činnosť - emitenti, pretože vydávajú, emitujú cenné papiere, ktoré si investori kupujú. Miesto, kde sa tieto dve skupiny stretávajú sa nazýva burza cenných papierov. Burza funguje na členskom princípe. Majú na ňu prístup iba členovia burzy, ktorí zastupujú investorov i emitentov. Členmi burzy sú obchodníci s cennými papiermi. V praxi to funguje tak, že občan, ktorý má záujem investovať napríklad do dlhopisu nejakého podniku, dá pokyn svojmu obchodníkovi a ten príslušný dlhopis nakúpi pre klienta na burze od iného obchodníka, ktorý zastupuje buď iného občana alebo priamo podnik, ktorý takýto dlhopis vydáva.
Postup pri investovaní
Investovanie na kapitálovom trhu má svoje postupy a pravidlá. Investorom môže byť každý občan, ktorý má záujem zhodnocovať svoje peniaze prostredníctvom tohto trhu. Investovať možno priamo alebo nepriamo. Na priame investovanie je okrem samotného kapitálu potrebné uzatvoriť zmluvu s obchodníkom s cennými pa-piermi - buď priamo alebo prostredníctvom sprostredkovateľa investičných služieb. Pri uzatvorení zmluvy sa klient rozhodne o aké služby obchodníka s cennými papiermi bude mať záujem. Škála služieb poskytovaných týmito obchodníkmi pre svojich klientov je veľmi široká Od najzákladnejšej vo forme jednorázového nákupu alebo predaja cenných papierov až po komplexnú správu a úschovu cenných papierov, tzv. portfólio manažment.
K základným službám, ktoré obchodník s cennými papiermi poskytuje, patrí aj investičné poradenstvo, týkajúce sa investovania do cenných papierov. Klient si teda vyberie služby, ktoré požaduje od obchodníka s cennými papiermi, zloží na účet čiastku, ktorú plánuje investovať a zvyšok prenechá na odbornú starostlivosť obchodníkovi s cennými papiermi. Ten je v zmysle zákona povinný nakladať s odbornou starostlivosťou tak, aby nepoškodil svojho klienta. Pritom má tiež povinnosť napríklad viesť majetok klienta oddelene od svojho vlastného majetku, aby v prípade úpadku obchodníka s cennými papiermi nebol jeho klient poškodený. Ak by sa napriek tomu predsa len stalo, že majetok klienta obchodníka s cennými papiermi sa stal nedostupným, má klient nárok na náhradu za svoj nedostupný majetok z Garančného fondu investícií, ktorého účastníkmi sú povinne zo zákona všetci obchodníci s cennými papiermi.
Aké sú základné pravidlá investovania?
V prvom rade samotnému investovaniu by malo predchádzať stanovenie vhodnej investičnej stratégie. V praxi to znamená, že ešte pred rozhodnutím kam konkrétne, teda do akých cenných papierov investovať, je dôležite zvoliť si istú investičnú stratégiu. Pod investičnou stratégiou rozumieme stanovenie cieľa a spôsobu, ako ho dosiahnuť, teda ako budeme postupovať pri svojej investícii. Pri výbere vhodnej investičnej stratégie je nevyhnutné vychádzať z investičného profilu klienta. Investičný profil charakterizuje typ investora najmä vo vzťahu k investičnému riziku. Ľudovo povedané, aké riziko som ochotný znášať, taký typ investora som. To znamená, že konzervatívny investor neobľubuje vysoké riziko, kým napríklad dynamický investor je ochotný podstúpiť aj vyššie riziko s cieľom dosiahnuť vyšší možný výnos. Zároveň je dôležité poznať aj investičný horizont, to znamená, na aký dlhý čas plánujem svoju investíciu. Zvolenej investičnej stratégie je vhodné sa pridŕžať a nepodliehať panike pri krátkodobých turbulenciach na kapitálovom trhu, to však neznamená, že stanovená stratégia je tabu a je po celý čas investície nemenná. Po istom čase je dokonca vhodné skonfrontovať dosiahnuté výsledky s očakávaniami a v prípade výraznejších zmien podmienok na trhu zvolenú stratégiu korigovať, prípadne úplne zmeniť.
Zlatým pravidlom investovania je rozkladanie, tzv. diverzifikácia svojich investícií. Samozrejme, možnosť diverzifikácie je priamo úmerná výške celkovej investovanej sumy, pretože čím je investovaná suma nižšia, tým je ťažšie ju rozložiť bez toho, aby sa neznížila celková efektívnosť investície. Pre občana, ktorý nepatrí do skupiny investičných hazardérov ochotných extrémne riskovať možno odporúčať tzv. systém investičnej pyramídy. Investičná pyramída znamená, že investovaná suma by mala byť rozložená v tvare pyramídy tak, aby najväčšia časť investície smerovala do najmenej rizikových investícií a s pribúdajúcim rizikom jednotlivých investičných nástrojov by mala klesať investovaná suma.
Investovanie na domácom kapitálovom trhu
Na záver si povedzme, aké sú výhody a riziká investovania na kapitálovom trhu a aké možnosti nám ponúkajú jednotlivé kapitálové trhy doma a vo svete. Na výhody investovania priamo na kapitálovom trhu sa môžeme pozrieť v dvoch rovinách. Jednak v šírke ponuky rôznych typov investičných nástrojov - akcie, dlhopisy, hypotekárne záložné listy, podielové fondy, deriváty atď . a ich obrovského množstva rôznych emitentov, ale najmä vo veľmi širokom a v podstate neobmedzenom pásme možného zhodnotenia a dosiahnutých výnosov z investície. Samozrej-me, každá minca má dve strany, a tak aj na kapitálovom trhu platí, že čím vyšší výnos od svojej investície očakávam, tým väčšie riziko z nej plynúce musím podstúpiť. To sa týka tzv. investičného rizika, teda rizika, že moja investícia bude znehodnotená poklesom ceny cenného papiera, ktoré vlastním z dôvodu napríklad zlých hospodárskych výsledkov podniku, ktorých akcie vlastním. Čo sa týka porovnania podmienok a možnosti investovania na kapitálovom trhu doma a v zahraničí možno povedať, že kapitálové trhy v zahraničí ponúkajú podstatne širšiu škálu a paletu investičných príležitostí ako náš kapitálový trh. Na druhej strane, domáci trh svoju totálnu absenciu kvantity v ponuke investičných príležitosti nahrádza aspoň čiastočne obrovským potenciálom aspoň tých pár titulov obchodovaných na domácej burze, o čom svedčí aj vývoj v posledných mesiacoch. Index rastu domáceho akciového indexu, ktorý je reprezentovaný niekoľkými obchodovanými titulmi dosiahol za obdobie posledných 12 mesiacov hodnotu 132 %, čím vysoko prevýšil indexy rastu na vyspelých trhoch.
Bez investovania niet zhodnotenia
Hoci investovanie na kapitálovom trhu vyznieva zložito, je jednoduchšie než sa zdá.
Stačí k tomu trochu voľného kapitálu a investičná odvaha na všetko, s ostatným si vedia poradiť investiční profesionáli, ktorých nájdete u každého obchodníka s cennými papiermi.
Autor: Róbert Kopál (Autor je riaditeľom Asociácie obchodníkov s cennými papiermi)