i cez víkend v referende.
Vo Švajčiarsku mohli doteraz bez obmedzenia pracovať len obyvatelia pôvodnej európskej pätnástky, Lichtenštajnska, Nórska a Islandu. Od januára tam budú môcť vycestovať za prácou aj občania zvyšných desiatich štátov spoločenstva. Otvorenie pracovného trhu podporilo v referende 56 percent zúčastnených voličov.
Hoci Bern obmedzil maximálny počet prijatých cudzincov na tri tisícky z každého štátu ročne, v prípade Slovenska to prakticky znamená zrušenie bariér. Podľa informácií zo zastupiteľstva Švajčiarskej konfederácie v Bratislave totiž za prácou do tejto alpskej krajiny odchádza ročne len zhruba 1500 Slovákov.
Slovenské ministerstvo práce výsledky švajčiarskeho referenda víta. "Sme radi, že Švajčiarsko nepodľahlo neopodstatneným obavám z otvorenia pracovného trhu. Ani v iných štátoch, ktoré sa nám otvorili, sa žiadne obavy nenaplnili, a podľa viacerých štúdií z toho ich ekonomiky profitujú," vyhlásil hovorca ministerstva práce Martin Danko.
Švajčiarsko je len štvrtou západoeurópskou krajinou, ktorá otvorila svoj pracovný trh Slovákom a občanom iných východoeurópskych krajín. Bezprostredne po našom vstupe do únie tak urobili len Británia, Írsko a Švédsko. Zvyšné štáty Európskej únie alebo jej rozšírenej verzie - Európskeho hospodárske priestoru - zatiaľ využívajú takzvané prechodné obdobia na uvoľnenie pohybu pracovnej sily.
Na rozdiel od iných po nemecky a francúzsky hovoriacich krajín patrí Švajčiarsko dlhodobo k najotvorenejším vo vzťahu k prisťahovalcom. Podľa oficiálnych informácií je až pätina obyvateľov krajiny cudzincami.
Podľa predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barossa švajčiarske referendum naznačilo, že Bern a Brusel úspešne spolupracujú pri podporovaní integrácie svojich ľudí a ekonomík a pri posilňovaní súdržnosti Európy.
Švajčiarski voliči pritom nepodporili začatie integračného procesu do únie v roku 1992. Politický analytik Claude Longchamp povedal, že výsledok referenda neznamená, že Švajčiarsko chce vstúpiť do únie a najmä nie hneď. Ani podľa švajčiarskej ministerky zahraničných vecí Micheline Calmy-Reyovej nie je členstvo krajiny v únii v súčasnosti aktuálnou otázkou.