BRATISLAVA - Slovenská vláda si vyslúžila pochvalu od Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) za cestu razantných reforiem. OECD, klub 30 vyspelých krajín, do ktorého Slovensko vstúpilo v roku 2002, poradila vláde sústrediť sa teraz najmä na prijímanie eura, zlepšovanie pracovného trhu a reformu vzdelávania. Zostávajúcim problémom je podľa organizácie korupcia. Analytici sa zhodujú, že uznanie od OECD je zaslúžené, i keď ani slovenské reformy nie sú bez chýb.
Rýchle výsledky
"Veľmi dôležité je, že efekty týchto reforiem sú zreteľne viditeľné," povedal autor vyše 150-stránkovej publikácie o Slovensku Val Koromzay. Za kľúčové považuje reformy daní, sociálneho zabezpečenia a trhu práce. "Jeden z dôvodov, prečo Slovensko profituje z reforiem tak rýchlo, sú priame zahraničné investície. Slovensko sa stalo pre investície veľmi atraktívnym trhom," povedal Koromzay.
Podľa analytikov vynikajú slovenské reformy najmä pri porovnávaní so zahraničím. "Slovensko je v porovnaní s ostatnými krajinami v regióne v reformách jednoznačne najodvážnejšie a najrýchlejšie," myslí si analytik ČSOB Petr Dufek. Podľa ďalšieho českého analytika Davida Mareka z Patria Finance je problémom slovenských reforiem rast sociálneho napätia. "Ak pôjdu podobnou cestou i ďalšie krajiny, napríklad Poľsko, zvyšku regiónu nezostane než reformy nasledovať, inak by stratili konkurencieschopnosť," povedal analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.
Nedokončené veci
Podľa OECD pred vládou zostali ešte ďalšie úlohy, aby mala krajina modernú trhovú ekonomiku. "Ešte stále existujú nedokončené veci v hospodárskej politike," povedal Koromzay. OECD upozornila na stále vysokú mieru nezamestnanosti. Pre jej znižovanie považuje za dôležité znížiť náklady na slabo platenú prácu, a to buď znížením povinných odvodov, alebo minimálnej mzdy. Okrem toho odporúča vláde spružniť trh s bytmi a vytvoriť priestor pre vyššiu mobilitu ľudí za prácou. Podľa ministra financií Ivana Mikloša vláda prichádza s riešením. Bude ním nahradenie odpočítateľnej položky dane z príjmov daňovým bonusom. "Ľudia, ktorí majú nízke príjmy a dnes neplatia žiadnu daň, pri daňovom bonuse dostanú od štátu peniaze. To by malo viesť k zníženiu odvodového zaťaženia nízkopríjmových skupín," povedal minister Mikloš.
OECD apeluje na zmeny v oblasti podmienok pre inovácie, skvalitnenia vzdelávacieho systému alebo vymáhateľnosti práva. Podľa Mikloša vláda na ne má odpoveď. "Mnohé z vecí, ktoré OECD spomína, sa nachádzajú v programe Minerva - od vzdelania cez výskum a informatizáciu až po zlepšovanie podnikateľského prostredia," dodal Mikloš. Projekt Minerva nedávno prijala vláda a jeho zámerom je zvyšovanie konkurencieschopnosti Slovenska. (jj, čtk)