FOTO PRE SME - TIBOR SOMOGYI |
SMK by sa mala viac venovať otázke zachovania maďarstva, povedal v rozhovore pre maďarský denník Magyar Nemzet, z ktorého výňatky uverejnila TASR.
Pázmányovi prekáža, že Maďarov aj maďarských nápisov na južnom Slovensku ubúda. Zabrániť sa tomu dá podľa neho iba kultúrnou a školskou autonómiou, hoci na tú už je po vstupe do Európskej únie neskoro.
Pázmány tvrdí, že na zmiešaných územiach je menej nápisov v maďarčine ako pred rokom 1989. Môže za to zákon, ktorý len umožňuje, ale neprikazuje dvojjazyčné nápisy v obciach s väčšou ako 20-percentnou národnostnou menšinou.
"Nikdy som nečerpal na čerpadle MOL na Slovensku a ani nebudem, lebo je to jediná spoločnosť, ktorá má v Maďarmi obývanej oblasti výhradne slovenské nápisy," povedal Pázmány pre maďarský denník. Sieť staníc MOL už pritom na Slovensku neexistuje, prevzal ju Slovnaft, ktorý však vlastní práve maďarský koncern MOL.
"Sme slovenská spoločnosť registrovaná na Slovensku, ktorá nepôsobí len v regiónoch so zmiešaným obyvateľstvom," hovorí o dvojjazyčných nápisoch hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová. Pázmányove vyjadrenia nechcela viac komentovať.
Mnohí Slováci na zmiešaných územiach majú zasa opačnú skúsenosť, že na reklamných letákoch je iba maďarský text.
Rada Európy Slovensku vo vzťahu k maďarskej menšine nič nevyčíta. Poslankyňa ANO Beáta Brestenská, ktorá je vedúcou slovenskej delegácie pri Parlamentom zhromaždení Rady Európy, považuje za dôležité, aby samospráva neuprednostňovala žiadne etnikum.
Zo skúseností tvrdí, že tak je to v Hurbanove. "Nie ako napríklad v Komárne, kde viem, že Slováci sa cítia diskriminovaní."
Poslanec Smeru Boris Zala tvrdí, že Maďari majú u nás nadštandardné postavenie. "Presahuje všetky stanovené normy, ba dokonca realizuje aj tie, ktoré majú len charakter odporúčania v medzinárodnom meradle." (rp)