V horthyovskom Maďarsku obmedzili Židov ešte pred Nemeckom

Maďarský zákon numerus clausus (uzavreté číslo) obmedzujúci štúdium Židov na vysokých školách, je prvý protižidovský zákonov v Európe po konci druhej svetovej vojny. Ako prvý obmedzoval občianske práva na základe príslušnosti k rase a národnosti a vyvola

Asimilovaní Židia, ako bola rodina Chorinovcov, boli motorom ekonomiky medzivojnového Maďarska. FOTO - ARCHÍV

Maďarský zákon numerus clausus (uzavreté číslo) obmedzujúci štúdium Židov na vysokých školách, je prvý protižidovský zákonov v Európe po konci druhej svetovej vojny. Ako prvý obmedzoval občianske práva na základe príslušnosti k rase a národnosti a vyvolal vo svete veľké pobúrenie, ktoré nijako neprospelo už tak pošramotenému obrazu vznikajúceho horthyovského režimu. Zákon považovaný mnohými za prvý krok k holokaustu vstúpil do platnosti 26. septembra 1920, pred 85 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa sčítania v roku 1920 sa na území potrianonského Maďarska k židovskému náboženstvu hlásilo 473-tisíc osôb. Tvorili 6,2 percenta obyvateľstva a viac ako 95 percent z nich považovalo za svoj materinský jazyk maďarčinu.

Uhorskí Židia boli väčšinou asimilovaní, mnohí z nich dokonca zapálení maďarskí vlastenci. V 19. storočí zohrali veľmi dôležitú úlohu pri urbanizácii a industrializácii krajiny. Spoluvytvárali a čiastočne dokonca suplovali málopočetné meštianstvo a inteligenciu. Maďarská spoločnosť bola prevažne voči židovským asimilantom otvorená.

Výrazný zvrat nastal po prvej svetovej vojne a hlavne po rozpade Uhorska. Maďari začali hľadať vinníka zodpovedného za svoje tragédie a frustrácie a mnohí ich našli v Židoch. Prispela k tomu aj výrazná úloha komunistov židovského pôvodu v niekoľko mesiacov trvajúcej proletárskej diktatúre, takzvanej Republiky rád. Málokoho zaujímalo, že išlo o osoby, ktoré svoje korene popreli a obeťami ich komunistického teroru sa stávali židovskí podnikatelia rovnako ako maďarskí aristokrati či sedliaci.

SkryťVypnúť reklamu

Žid sa stal synonymom boľševika a cudzieho živlu, ktorý chce iba škodiť. Maďarská spoločnosť trpela navyše už pred vojnou nadprodukciou absolventov vysokých škôl, ktorí sa po ukončení štúdia nedokázali uplatniť vo vyštudovaných profesiách. Po vojne situáciu ešte zhoršilo, že z území, ktoré po vojne pripadli nástupníckym štátom, odišli do Maďarska desaťtisíce úradníkov, právnikov či lekárov, ktorí tam tiež márne hľadali prácu.

Nezamestnaní vzdelanci a stredné vrstvy živené pocitom krivdy videli pôvod svojich problémov opäť v Židoch. Tí mali napríklad medzi právnikmi či lekármi a aj medzi študentmi vysokých škôl niekoľkonásobne vyššie zastúpenie, než zodpovedalo ich pomeru v rámci obyvateľstva.

Vláda, ktorej mnohí členovia sami k antisemitizmu nemali ďaleko, sa ocitla pod silným tlakom. Nacionalistické študentské spolky začali "numerus clausus" uplatňovať v praxi: komukoľvek, kto sa im nepáčil, v prvom rade židovským študentom, jednoducho fyzicky zabránili, aby sa zapísali na štúdium.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda reagovala predložením zákona, ktorý počítal s jednoduchým obmedzením prijímania na vysoké školy. Nacionalistickí poslanci maďarského parlamentu návrh doplnili o odsek, podľa ktorého mal počet študentov na školách zodpovedať "pomeru danej rasy alebo národnosti v krajine".

Aj keď zákon sa o Židoch vyslovene nezmieňuje, bolo každému jasné, že je namierený proti nim. Znamenal, že počet prijatých židovských študentov musel byť okolo 6 percent.

O antisemitskom zameraní zákona nemohol nikoho nechať na pochybách ani priebeh parlamentnej debaty, v rámci ktorej poslanci odporcov zákona nazývali platenými židovskými prisluhovačmi.

Parlament zákon prijal pri neúčasti viac ako polovice poslancov. Mnohí vrátane členov vlády sa zachovali alibisticky. Neodvážili sa ísť proti rozvášneným davom, zároveň sa nechceli priamo zúčastniť na prijímaní zákona, o ktorom vedeli, že je mierne povedané problematický a pravdepodobne vyvolá medzinárodný škandál.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon sa hlavne na vysokých školách mimo Budapešti nikdy obzvlášť prísne neuplatňoval, a v roku 1928 ho aj pod medzinárodným nátlakom v podstate zrušili. Medzivojnovému Maďarsku však stačil zaistiť biľag krajiny, ktorá s prenasledovaním Židov začala. Navyše, krajinu pripravil o tisíce nadaných študentov, ktorí odišli študovať do iných krajín vrátane Československa.

Zajtra - pirát Francis Drake

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 762
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 599
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 627
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 600
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 348
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 123
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 247
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu