Lídri opozičných občianskych demokratov v nedeľu v dramatickom vyhlásení žiadali okamžitú demisiu premiéra Paroubka a predčasné voľby do konca roku. FOTO - ČTK
Donedávna jednoznačný favorit českých volieb, pravicová Občianskodemokratická strana začína v poslednom období strácať nervy. Až do leta bola nespochybniteľným víťazom volieb, ktoré budú asi v júni budúceho roku. Zdalo sa, že ich hlavní protivníci - sociálni demokrati - ležia na podlahe ringu.
Pod novým lídrom, premiérom Jiřím Paroubkom sa však ČSSD prebrala z kómy a teraz sa zdá, že výsledok volieb nie je vopred istý. Na jar viedla hlavná pravicová strana nad sociálnymi demokratmi o dvadsať percent, podľa posledného prieskumu CVVM však rozdiel medzi nimi klesol na päť a pol percenta. Občianski demokrati by dostali 28,5 percenta hlasov, sociálni demokrati 23.
Väčší problém pre ODS je, že ak aj vyhrajú voľby, nemusia byť schopní zostaviť vládu. Ich predpokladaný spojenec, vládni ľudovci by podľa tohto prieskumu získali iba šesť percent. Predpokladaní spojenci sociálnych demokratov komunisti 12. Tesnú väčšinu v parlamente by podľa toho po voľbách mala ľavica. A Paroubek už dal jasne najavo, že spojenie s nereformovanou krajnou ľavicou pre neho nie je problém.
Hľadanie odpovede
Na Paroubkovu populistickú ofenzívu, ktorá podriaďuje všetko získavaniu hlasov, zatiaľ pravica zlenivená predchádzajúcim náskokom nedokázala nájsť správnu odpoveď.
Svedčí o tom aj nie príliš podarená improvizácia, ktorou bola nedeľná reakcia ODS na to, že v sobotu Paroubek pripustil možnosť predčasných volieb. Požiadavka ODS, aby premiér už včera podal demisiu a potom trikrát zahral divadlo s neúspešným zostavovaním vlády, aby mohol prezident vyhlásiť na december predčasné voľby, nemohla uspieť.
ODS muselo byť vopred jasné, že sa Paroubek tesne pred voľbami nepodriadi procedúre spojenej s nutnou stratou prestíže. Hlavne nie v čase, keď sa cíti na koni.
Českých sociálnych demokratov nepovzbudili iba prieskumy, ale aj úspech ich nemeckých kolegov, ktorí dokázali zmazať viac ako desaťpercentný náskok pravice na necelé percento. Najväčšiu zásluhu na tom mal podobne ako v českom prípade líder strany Gerhard Schröder. Z tohto hľadiska je vedľajšie, že nemecký kancelár predstavuje presne opačný typ ľavicového lídra než Paroubek.
Poľsko nefunguje
Pre českú pravicu by mohli byť inšpiráciou voľby v Poľsku, kde pravica s prevahou vyhrala. Dokázala šikovne využiť škandály vládnucich postkomunistických socialistov a ľudí nalákala na svoje heslá o mravnej obrode a boji proti korupcii.
ODS sa pokúša českú ľavicu dostať rovnakou zbraňou a poukazuje na podozrenia z korupcie, spojené so špičkami sociálnej demokracie vrátane predchádzajúceho premiéra Stanislava Grossa. V prípade občianskych demokratov však táto zbraň veľmi nefunguje.
Aj ODS si totiž mnohí spájajú s korupciou počas jej predchádzajúcich vlád. Vtedajšie privatizačné kauzy či škandály okolo financovania strany občianski demokrati dodnes nevysvetlili. Navyše stále majú vo vlastných radoch ľudí, ktorých zamotané majetkové pomery sa vyrovnajú Grossovým.
Paroubek útočil na všetky strany
PRAHA - Český premiér Jiří Paroubek predniesol v sobotu na zasadaní ústredného výboru sociálnych demokratov mimoriadne bojovný prejav, v ktorom
zaútočil na širokú paletu protivníkov. Kritizoval pravicovú opozíciu snažiacu sa o deštrukciu krajiny aj koaličných ľudovcov usilujúcich o deštrukciu vlády.
Svoje dostali médiá. Osemdesiat percent z nich podľa Paroubka vedie vojnu proti jeho strane. Premiér im pohrozil zmenou tlačového zákona po voľbách.
Neobvykle otvorene sa Paroubek pustil aj do populárneho prezidenta Václava Klausa. Ospravedlnil sa za nejednotnosť strany, ktorá umožnila zvoliť Klausa za prezidenta, a sľúbil, že pri ďalších voľbách Klausa na Hrade nenechajú. Odmietol prezidentove "absurdné a kuriózne návrhy v oblasti sociálnej a zahraničnej politiky". Klausov hovorca to označil za bezprecedentný útok na hlavu štátu. (pm)