Aj "vďaka" zlým podmienkam na našich školách sa zvyšuje počet študentov, ktorí odchádzajú za štúdiom do zahraničia. Napríklad v roku 2002 bolo v krajinách OECD a ich partnerských krajinách prijatých na štúdium 1,9 milióna študentov zo zahraničia. "Až 73 percent z nich študuje v týchto piatich krajinách: Austrália, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia a USA," konštatuje správa Education at Glance.
Slovenskí študenti, ktorí sa zo zahraničia vracajú, často len vzdychajú. "Nechcem sa rozplývať o vybavenosti školy a jej areálu... To treba vidieť a nezabudnúť zavrieť ústa," hovorí Pavol Hudec, ktorý študoval na univerzite vo Švédsku.
Mnohé služby školy si nevie vynachváliť. Napríklad počítač im požičali na škole na neobmedzene dlhú dobu a navyše zadarmo. Rovnako aj notebook. Štát študentom platí aj za ubytovanie na internáte, a to dokonca vyššiu sumu, ako ich ubytovanie skutočne stojí. Pôžičky na štúdium sa dajú vybaviť veľmi ľahko a sú výhodne úročené - len dvoma percentami. "Ako študent máte vo Švédsku navyše mnoho výhod, ktoré sú podobné tým našim - zľavnené cestovné či vstupné. Okrem nich si však môžem napríklad vytlačiť počas semestra 400 strán na školských tlačiarňach bezplatne, čo sa týka jedného predmetu, a neobmedzene veľa strán v rámci laboratórií iného predmetu. Dosť to poteší," hovorí Hudec.
Podotýka pritom, že štúdium vo Švédsku je podobne ako u nás bezplatné a plne hradené štátom.
"Nedá sa opísať, čo všetko mi tie tri mesiace dali, treba to zažiť na vlastnej koži," hovorí zase Zuzana Deščíková, ktorá strávila tri mesiace v Grécku. (sr)