Študenti z Obchodnej akadémie v Leviciach majú svoju školu-dvojičku v rakúskom meste Linz. FOTO - ARCHÍV ŠKOLY |
Od roku 2004 si slovenské školy môžu nájsť vo svete dvojičky - školy, s ktorými budú partnersky spolupracovať. Umožňuje im to projekt eTwinning, ktorý realizuje Národná služba pre elektronickú spoluprácu škôl pri Žilinskej univerzite. Je jednou z 26 takýchto inštitúcií, ktoré fungujú po celej Európe.
"ETwinning je program o uzatváraní partnerstiev, v ktorých dve školy z rôznych európskych krajín využívajú výhody informačných a komunikačných technológií, s cieľom spolupracovať a dosiahnuť úspechy v pedagogickej, sociálnej a kultúrnej oblasti," hovorí Ľubica Sokolíková, manažérka projektu.
Mladí ľudia z dvoch európskych krajín sa tak môžu vďaka počítačom spoznať, zistiť, aké je školstvo či život rovesníkov v zahraničí, a zároveň si zaujímavým spôsobom precvičiť prácu s počítačom. "Slovenskí žiaci tak spoznávajú život v európskych krajinách prostredníctvom moderných komunikačných kanálov," hovorí Sokolíková.
Do konca augusta 2005 sa v databáze pre hľadanie si partnerských škôl v Európe zaregistrovalo 229 slovenských základných a stredných škôl a 33 z nich už uzavrelo partnerstvo so zahraničnou školou.
Jednou z nich je napríklad Ochodná akadémia v Leviciach, ktorej dvojičkou je Obchodná akadémia v rakúskom meste Linz. "Do projektu sme zapojení od mája, bude trvať rok. Študenti s rakúskymi rovesníkmi diskutujú o ľudských právach, o takých veciach, ako je eutanázia či potraty," hovorí učiteľka Zuzana Meszárošová. Diskusie sa im vraj veľmi páčia, pretože v nich môžu povedať svoj názor. "Netlačím na nich, aj keď majú na niečo možno nesprávne názory. Ale kto môže povedať, čo je správne a čo nie?" pýta sa učiteľka.
Diskusie prebiehajú najprv na slovenskej škole, kde rozoberú zadanú tému, a výstup z nej sa pošle študentom do Rakúska. Tí obratom pošlú svoj názor a nakoniec sa z "mailovania" medzi školami urobí záver.
Ľubica Sokolíková pripomína, že všetky nové školy, ktoré by mali záujem zapojiť sa do projektu, sú vítané. Bližšie informácie nájdu na www.etwinning.sk. (sr)