FOTO - ČTK
Česká politická scéna zažila búrlivý víkend. Expremiér Stanislav Gross v sobotu nečakane odstúpil z funkcie predsedu najsilnejšej vládnej strany ČSSD. Súčasný premiér Jiří Paroubek ostro napadol koaličných partnerov, pripustil hlasovanie s komunistami a vyzval na predčasné voľby.
Potvrdila sa tak zásadná zmena politiky sociálnych demokratov. ČSSD, povzbudená rastom preferencií, začala tvrdý predvolebný boj s pravicou. Pre víťazstvo je ochotná obetovať aj súčasnú koalíciu s kresťanskými demokratmi a Úniou slobody. No predovšetkým stráca dlhoročné zábrany spolupracovať s komunistickou stranou.
Odchod nepopulárneho Grossa je vykúpením pre sociálnych demokratov aj neho samotného. Zo zázračného dieťaťa českej politiky sa minulý rok stal najmladší premiér v Európskej únii. Na jar však musel rezignovať, keď nedokázal vysvetliť pôžičky na luxusný byt. Defitívne ho zlomilo nedávne podozrenie z korupcie pri privatizácií Unipetrolu.
"Ľudsky ma uráža vysvetľovať, že nejem malé deti, nevraždím a nekradnem," povedal Gross v sobotu v emotívnom prejave pred straníkmi. Hoci je presvedčený, že za útokmi stoja podnikateľské a mediálne skupiny, podľa vlastných slov už nechce ohrozovať šance svojej strany vo voľbách. Od októbra bude právnikom.
Grossove aféry spôsobili obrovský prepad preferencií ČSSD. Situácia sa zmenila s nástupom sebavedomého premiéra Jiřího Paroubka. Zakrátko stiahol náskok dlhodobo úspešnej opozičnej strany ODS na päť a pol percenta a vedie rebríčky popularity.
Paroubek včera v zapálenom prejave odsúdil koaličných kresťanských demokratov a opozičnú ODS za "podrazy a konšpirácie" a vyzval na predčasné voľby vo februári alebo v marci. Predčasné voľby niekoľko mesiacov pred riadnymi júnovými voľbami nie sú príliš reálne, na členov ČSSD Paroubkove slová však zapôsobili: drvivou väčšinou ho zvolili za volebného lídra.
Premiér sa minulý týždeň dostal do sporu s šéfom koaličných ľudovcov Miroslavom Kalouskom pre novelu zákonníka práce, ktorý chce Paroubek v parlamente schváliť s pomocou komunistických hlasov.
ČSSD sa dlho bránila otvorenej spolupráci s KSČM. Nová stratégia prichádza so zmenami vo vedení komunistickej strany. Miroslav Grebeníček, dlhoročný predseda a zástanca tvrdej neostalinskej línie, nedávno vzdal boj proti reformnému prúdu a ohlásil odchod.
"Zákony, ktoré treba schváliť v prospech ľudu tejto krajiny, budeme schvaľovať trebárs aj s komunistami. A keby sem spadli Marťania, tak ich budeme schvaľovať aj s Marťanmi, ak by boli členmi Poslaneckej snemovne," vyhlásil Paroubek. Premiér pred voľbami stavil na nekompromisné presadzovanie ľavicových hodnôt. Povzbudil ho aj nečakaný úspech nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý vyhlásil predčasné voľby a stiahol náskok pravicovej CDU/CSU.
Kariéra Stanislava Grossa
1988 začína ako pomocník strojvedúceho v železničnom depe
1989 vstúpil do sociálnej demokracie, stáva sa šéfom mládežníckej organizácie a poslancom
1995 - 1996 šéf poslaneckého klubu ČSSD a v rokoch 1998 - 2000 podpredseda parlamentu
2000 minister vnútra, podpredseda ČSSD. Najpopulárnejší politik so 60-percentnou podporou
júl 2004 stal sa najmladším premiérom v Európskej únii
február 2005 nezrovnalosti vo financovaní bytu a podozrivé podnikanie manželky Šárky
apríl 2005 po dlhotrvajúcej vládnej kríze podal demisiu. Jeho popularita klesla na 16 percent
- pred troma týždňami televízia Nova zverejnila videonahrávku, na ktorej poľský lobista Jacek Spyra nepriamo obvinil Grossa z brania úplatku.
(miš)Autor: MICHAL FRIŠ, Praha