Vďaka konkurenčnému boju sa tak rozširujú možnosti investovania a vznikajú produkty pre ľudí s vysokým i nízkym sklonom k riziku.
Novinkou medzi podielovými fondmi sú takzvané profilové fondy. Začala ich ponúkať Slovenská sporiteľňa, neskôr sa k nej pridala aj Tatra banka. "Profily sú založené na optimálnom rozložení investície s následným monitoringom a aktívnou správou portfólia akciového fondu fondov podľa vývoja svetových trhov," opísala princíp fondov hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Eva Güttlerová. Správcovská spoločnosť, ktorá ponúka profilový fond, neustále sleduje vývoj hodnoty akcií na svetových trhoch a premiestňuje investície tam, kde najviac vynášajú. Profilové fondy sú preto určené klientom, ktorí očakávajú vysoký výnos, no zároveň chcú minimalizovať riziko poklesu akcií. Tatra banka svoje fondy navyše zabezpečuje aj proti menovému riziku.
Ľudia, ktorí chcú dosiahnuť vyšší výnos ako v banke, no zároveň sa obávajú investovať do podielových fondov, môžu siahnuť po hypotekárnych záložných listoch. Ponúkajú ich banky a z ich výnosov získavajú peniaze na poskytovanie hypoték. "Sú formou investovania vhodnou pre širokú verejnosť, keďže ich menovitá hodnota je len 10-tisíc korún. Ročná úroková sadzba je 2,9 percenta," hovorí Michal Kopecký z VÚB banky. Predaj súčasnej emisie hypotekárnych záložných listov končí vo VÚB 30. novembra.
ČSOB ponúka hypotekárne záložné listy s úrokovou sadzbou 4,8 percenta ročne. "Aj keď financie sú viazané na 5 rokov, výnos je vyplácaný ročne," povedala hovorkyňa ČSOB Marta Krejcarová. (pcs)