FOTO
Patrik Košický z ústavu povedal, že si zobrali mená ľudí spomenutých v Banášovom zväzku a snažili sa nájsť ich spisy. Vo zväzku rakúskeho novinára Franza Edera, ktorého ŠtB preverovala, našli správy, ktoré o ňom Banáš ŠtB podával.
Z hlavičky vyplýva, že pôvodne boli správy aj v Banášovom spise, ale niekto ich skartoval. V Ederovom zväzku zostali podľa Košického aj preto, že ŠtB najprv ničila "živé" zväzky tajných spolupracovníkov a na zväzky nepriateľských alebo preverovaných osôb nemala toľko času. "Vzhľadom na rozsah agendy ŠtB nebolo v ich silách za taký krátky čas zničiť všetky možné prepojenia medzi zväzkami."
Banáš po každom stretnutí s Ederom spísal správu, ktorú poslal na ministerstvo zahraničných vecí do Prahy a kópiu poskytol eštebákovi, prípadne ho o stretnutí informoval ústne. Tajný policajt potom vyplnil tradičný formulár, kde stretnutie bolo, že informácie poskytol preverený agent Lotos.
V Ederovom zväzku je od Banáša 12 správ, posledná je z 15. novembra 1989. V jednej z nich sa hovorí aj o tom, že istý tlmočník je podľa Banáša politicky nevhodná osoba, lebo sa k zahraničným novinárom správa príliš úctivo. ŠtB potom prikázala, aby už netlmočil zahraničným novinárom.
Banáš v januári, keď ústav zverejnil jeho zväzok, sám na tlačovej besede spomenul Ederovo meno medzi novinármi, s ktorými spolupracoval a ktorí podľa neho môžu dokázať, že im nijako neublížil.
Eder má vlastnú skúsenosť s ŠtB, ktorá ho na jar 1988 zatkla pri jednej demonštrácii a spolu s ďalšími západnými novinármi niekoľko hodín držala na policajnej stanici. "Vypočúvali nás, bili a potom odviezli na rakúske hranice," povedal.