Dvanásť Banášových správ je v zväzku, ktorý ŠtB viedla o rakúskom redaktorovi denníka Kurier Franzovi Ederovi. Evidovala ho ako preverovanú osobu od novembra 1988 a podozrievala, že robí pre rakúsku tajnú službu a CIA. Dva mesiace ho preverovala aj v roku 1978. Keď prišiel do Bratislavy, sledovali ho a odpočúvali mu telefón.
Prinášame ukážky zo správ ŠtB, ktoré vznikli po rozhovore s Banášom.
Schôdzka 31. marca 1989
Banáš Ederovi otvorene vyčítal, ako sa správajú rakúske médiá a tón ich "reportáží vo vzťahu k ČSSR". Nepáčili sa mu najmä reportáže redaktora ORF Otta Hörmanna, ktorý podľa Banáša sústavne napádal ČSSR za to, že tu údajne nie je možná glasnosť. "Keby len čítal československú dennú tlač, mohol by sa presvedčiť o opaku."
"Eder chcel robiť rozhovor s Dubčekom, Banáš ho však prehováral, aby urobil rozhovor so súčasným predstaviteľom ČSSR." Banáš o Dubčekovi povedal, že nesiaha Gorbačovovi z hľadiska inteligencie ani po päty.
Schôdzka 19. apríla 1989
Správa hovorí, že Banášovi zavolal tlmočník, ktorému predtým telefonoval Eder a chcel od neho, aby mu tlmočil v Odevných závodoch v Trenčíne. Tlmočník preto zavolal Banášovi, aby vybavil v závodoch prijatie. Banášovi sa to nepáčilo a ŠtB povedal, že tlmočníka podozrieva, že chce zobrať peniaze za tlmočenie pre seba, a nie pre tlmočnícku agentúru Videopress-Mon. Tlmočníka označil za politicky a spoločensky nevyhovujúceho "v styku so zahraničným novinárom", lebo má "príliš úctivé konanie".
Eštebák do kolónky napísal: "Zabezpečiť, aby tlmočník nebol obsadzovaný k zahraničným novinárom."
Schôdzka 1. novembra 1989
Banáš informoval, ako novinár prišiel k nemu domov, lebo si chcel kúpiť výtvarné dielo jeho manželky. Eder sa ho opäť spýtal, či by sa nedal urobiť rozhovor s Alexandrom Dubčekom. "Počas obeda pil víno napriek tomu, že riadil osobné auto," tvrdil podľa ŠtB Banáš.
Schôdzka 15. novembra 1989
Banáš povedal, že Eder mu telefonoval a chcel vedieť jeho názor na súčasnú situáciu v NDR. Opýtal sa ho aj na anglického novinára, ktorý v Sunday Times napísal článok o ČSSR, "v ktorom hneď na úvod napísal vetu urážajúcu osobu generálneho tajomníka ÚV KSČ. 'Na čele ČSSR stojí hlupák menom Miloš Jakeš.'" Banáš Ederovi povedal, že pracovník britskej ambasády dostal od Československa pre článok protest.
(Zdroj: Archív Ústavu pamäti národa)