Aspekt, Bratislava 2005
Správa o umieraní matky nie je veľmi rozšírenou literárnou témou. Slovenská filozofka a spisovateľka Etela Farkašová sa ňou pokúša zvládnuť dlhé a bolestné odchádzanie blízkeho človeka. Jej "správa" v procese písania košatie a prináša plastický obraz matky a jej života, ako aj dobového a geografického kontextu, v ktorom sa odohrával.
Terry Eagleton: Úvod do literární teorie
Triáda, Praha 2005, preklad Petr Onufer
Kniha je dodnes jedným z najpoužívanejších úvodov do literárnej teórie, hoci prvýkrát vyšla už pred viac než dvoma desaťročiami. V obsiahlych esejach, ktoré sa zámerne nevyhýbajú odvážnym zovšebecneniam a strhujúcim skratkám, približuje dlhoročný oxfordský profesor literatúry najvýznamnejšie teoretické a literárnoteoretické smery a školy 20. storočia - charakterizuje najskôr teóriu a kritiku, ktorá vzišla z anglosaskej pôdy, a následne základné východiská hermeneutiky, recepčnej teórie, českého i francúzskeho štrukturalizmu, postštrukturalizmu, dekonštrukcie, psychoanalýzy a feministickej literárnej kritiky.
Rollo May: Láska a vôľa
Ikar, Bratislava 2005, preklad Alexandra Prokopčáková, Peter Halama, David Lupták
Láska a vôľa sú vzájomne prepojené a patria k sebe. Obe sú spoločnými procesmi bytia - dokážu ovplyvňovať iných, modelujú, formujú a vytvárajú vedomie druhého. Vôľa bez lásky sa stáva manipuláciou, láska bez vôle je sentimentálna a nestála. Majstrovstvo poznania ľudskej existencie skĺbené s nesmierne širokým záberom existencialistických východísk v dramatickom umení a filozofii, ako aj rozprávačský dar robia texty Rolla Maya lahôdkovým čítaním pre erudovaného čitateľa. Pre čitateľa, ktorý sa zaujíma o také témy ľudskej existencie, akými sú úzkosť, moc, identita, násilie, sloboda, zodpovednosť, nevinnosť, láska a vôľa sa stanú pútavým poučením.
Erika Kuhnová: Kuchyňa bez problémov
Jaga, Bratislava 2005
Prečo práve kuchyňa bez problémov? Väčšina ľudí predsa sníva o krásnej novej kuchyni. Tam, kde potrebujete krájať, variť, piecť, umývať, mixovať, sú však aj dôležitejšie veci než krása. Samozrejme, nikto netvrdí, že kuchyňa by nemala byť pekná. Mala by byť "aj" pekná. Keď sa totiž musíte pri práci sústrediť najviac na to, aby ste čosi nepoškodili, kdesi sa neudreli a kohosi nevyrušovali a navyše sa pri tom úplne zbytočne nabeháte, iste sa vám aj tá najkrajšia kuchyňa čoskoro prestane páčiť. A to by sa pri investícii na viac rokov, akou kuchyňa istotne je, rozhodne nemalo stať.
Ann Maxwell: Rubínové prekvapenie
Remedium, Bratislava 2005, preklad Šarlota Bezchlebová
Nevšedný umelecký predmet s názvom Rubínové prekvapenie je zatiaľ neočakávaným darom v rukách nič netušiacej šperkárky Laurel Swannovej. Tá je, ešte skôr než zistí, o čo ide, vtiahnutá do hry, v ktorej ide každú chvíľu o život. Okolo Rubínového prekvapenia sa to hemží bývalými i aktívnymi agentmi a príslušníkmi rôznych mafií. Laurel sa ocitá v dileme, či má zradiť otca, alebo muža, ktorý jej zachránil život. (ba)