FOTO |
Už o dva týždne vyhlásia nositeľa tohtoročnej Bookerovej ceny, podľa stávkových kancelárií má najväčšiu šancu na jej získanie Julian Barnes - za svoj dokumentárny román Arthur & George. Jeho námetom je skutočná udalosť zo života Arthura Conana Doyla, autora Sherlocka Holmesa.
Kritici na jednej strane chvália Barnesov román ako bravúrne zvládnutý, ale neraz vzápätí dodávajú, že vo svojom jadre je tak trochu studený. A ešte niečo mu chýba - Barnes si v ňom vôbec nevšíma podozrenie, že Doyle (na archívnej snímke) pripravil o život svojho dobrého priateľa Bertrama Fletchera Robinsona.
Konšpiratívna teória skupiny vedcov a amatérskych detektívov totiž tvrdí, že slávny spisovateľ svojho priateľa otrávil. Pred pár dňami dokonca oficiálne požiadali o povolenie exhumovať Robinsonovo telo. Robinson zomrel v roku 1907 za záhadných okolností. Mal iba tridsaťšesť rokov.
Oficiálnou verziou jeho smrti bol brušný týfus a preskúmanie pozostatkov by to malo dokázať. Vedci zatiaľ upozorňujú na to, že novinár a začínajúci spisovateľ bol spoluautorom najslávnejšieho Doylovho príbehu Pes baskervillský - to vraj mohlo medzi oboma mužmi viesť k sporom nielen o peniaze, ale aj o kredit vyplývajúci z autorstva.
O tom, akú úlohu mal Robinson pri písaní slávneho príbehu, sa medzi priaznivcami Sherlocka Holmesa špekuluje už dlho. Hovorí sa, že po spoločnom hraní golfu Robinson zabával Doyla strašidelnými ľudovými príbehmi. A Doyla najviac zaujalo rozprávanie o loveckom psovi, ktorý žil na vresoviskách, a o mužovi, ktorý zapredal dušu diablovi a do podsvetia ho stiahla svorka pekelných psov.
Obaja muži zvykli podnikať spoločné výlety na vresoviská. Kočišom im pritom bol istý Harry Baskerville (jeho meno je v slávnom literárnom príbehu zvečnené). Aj podľa jeho svedectva (vydaného až o pol storočia neskôr) nebol Doyle jediným autorom príbehu.
Pri prvom publikovaní románu vraj Doyle zvažoval, že na obálku uvedie aj Robinsonovo meno - nakoniec ho spomenul len v nenápadnej poznámke k prvému vydaniu z roku 1902.
Kniha zožala ohromný úspech a Doyle svojmu priateľovi vyplatil dva a pol tisíca libier. To bolo dosť za priateľskú pomoc, ale pomerne málo za prípadné spoluautorstvo. Doyle Robinsona spomenul aj v predslove k zozbieraným príbehom Sherlocka Holmesa vydaným takmer o tridsať rokov neskôr. V tomto texte sa až podozrivo dušuje, že celý text napísal sám, priznáva len to, že by nevznikol bez rozprávania jeho predčasne zosnulého priateľa.
Tímu výskumníkov je podozrivá aj Robinsonova manželka Gladys. Tvrdila, že jej muž zomrel na otravu pokazeným jedlom, neprišla ani na jeho pohreb. Hoci sú dôkazy viac než pochybné, niektoré špekulácie zašli tak ďaleko, že ju pokladajú za Doylovu milenku. Dokázanie či vyvrátenie týchto dohadov nebude na základe preskúmania exhumovaných pozostatkov asi možné, sú však vynikajúcou témou na strhujúci román.
Julian Barnes má pred sebou šancu na reparát.
Autor: ANDREA ERTLOVÁ,Londýn