Vo veku 96 rokov zomrel v utorok vo Viedni prenasledovateľ nacistických vojnových zločincov Simon Wiesenthal. "Bude sa na neho spomínať ako na svedomie holokaustu," povedal rabín Marvin Hier, zakladateľ Strediska Simona Wiesenthala v Los Angeles. Wiesenthal, ktorý bol pred druhou svetovou vojnou architektom sám prežil holokaust ako väzeň v piatich koncentračných táboroch. Počas vojny stratil 89 príbuzných. Po vojne sa začal naplno venovať prenasledovaniu nacistických zločincov. Hovoril, že mu nejde o pomstu, ale o spravodlivosť. "Chcem, aby ľudia vedeli, že nacisti nemohli zabiť milióny ľudí bez toho, aby zostali nepotrestaní." Prenasledovaním nacistov strávil viac než 50 rokov a postupne sa zameriaval stále viac aj na boj proti antisemitizmu, rasizmu a neonacizmu. Vďaka jeho práci skončilo pred súdmi 1100 nacistov.
Kamil Peteraj má 60
Minulú nedeľu oslávil 60. narodeniny textár a básnik Kamil Peteraj, ktorý je s Borisom Filanom považovaný za zakladateľa modernej slovenskej textovej tvorby. Jeho začiatky sú spojené so skupinou Prúdy, s Mariánom Vargom a Pavlom Hammelom. Písal pre Modus, Janka Lehotského, Miroslava Žbirku, Mariku Gombitovú, Roba Grigorova a ďalších. Autorsky sa podieľal na viac ako 40 albumoch a má na konte množstvo megahitov. Rodák z Bratislavy študoval na konzervatóriu, odbor husle. Tam sa zoznámil s Vargom a členmi skupiny Prúdy a z mladého básnika sa stal "bigbiťák". Neskôr pokračoval v štúdiu dramaturgie na Divadelnej fakulte VŠMU. Niekoľko rokov pracoval ako dramaturg na Novej scéne v Bratislave. Je spoluautorom úspešného muzikálu Cyrano z predmestia. Preložil texty niekoľkých muzikálov a jeho textová tvorba vyšla aj knižne. Je ženatý, s manželkou Ľubomírou má synov Marka a Kamila.
B. B. King má osemdesiat rokov
Minulý piatok oslávil 80. narodeniny slávny americký bluesman B. B. King, vlastným menom Riley B. King. Narodil sa na farme v štáte Mississippi. Vyrastal bez otca a v desiatich mu zomrela mama, takže po skončení jednotriedky začal pracovať na plantáži. V 18 rokoch sa rozhodol, že sa bude živiť hudbou. Krátko po vojne sa presťahoval do Memphisu, kde najprv hral na ulici, neskôr získal prvé klubové angažmán. Zároveň sa stal rozhlasovým diskžokejom, kde mal program s názvom Blues Boy from Beale Street (odtiaľ iniciálky B. B.). V roku 1949 nahral v štúdiu prvú skladbu, o dva roky neskôr sa jeho šesty singel Three O'Clock Blues vyšplhal na prvé miesto americkej R&B hitparády. Po úspechu ďalšej nahrávky - Woke Up This Morning - kúpil starý autobus a s trinásťčlenným orchestrom koncertoval po celých Spojených štátoch. Odvtedy je na koncertných turné nepretržite až dodnes a nahráva jeden album za druhým. K jeho najväčším hitom patria Sweet Little Angel, You Upset Me Baby či The Thrill Is Gone. "Nefajčím, od dvadsiatich piatich rokov nepijem, som vegetarián, čo by som mohol mať za problémy," hovorí. Nie je to však celkom pravda - má vysoký tlak, cukrovku a "pružnosť v nohách" je tiež preč, takže pri vystúpeniach radšej sedí. Aj v koncertovaní trochu poľavil - nezvláda 300, ale 200 koncertov ročne. Už 30 rokov býva v dome svojho manažéra Sida Seidenberga v Las Vegas a zatiaľ končiť nechce: "Milujem hranie a užívam si to. Tým viac, že dnes sa už nemusím starať o peniaze."
Producent Bruckheimer oslávil šesťdesiatku
V stredu oslávil 60. narodeniny hollywoodsky producent Jerry Bruckheimer. Jeho filmy sa dajú ľahko rozpoznať - sú drahé, efektné, hlučné, patetické a zarábajú spústu peňazí. Ich producent sa netají tým, že chce diváka len baviť. Narodil sa v Detroite v rodine nemeckých prisťahovalcov. Po skončení štúdia psychológie pracoval ako producent reklám. V roku 1972 nastúpil na dráhu filmového producenta. Zlomom v jeho kariére bol začiatok spolupráce s bohémskym Donom Simpsonom (1982). Ich prvým spoločným filmom bol mimoriadne úspešný Flashdance v roku 1983, takže S+B sa stali celebritami. Dávali to patrične najavo. Najali si publicistu, ktorý sa im staral o imidž, kúpili si rovnaké autá, dali si postaviť rovnaké domy a ako sekretárky si najali dvojčatá. Dva roky po ich úspešnom filme Policajt z Beverly Hills (1984) sa objavil kasový trhák Top Gun s Tomom Cruisom. Po dočasnom zmiernení tempa prišli v roku 1995 s niekoľkými úspešnými filmami naraz. Okrem thrilleru Krvavý príliv a drámy Nebezpečné myšlienky to bol najmä film Bad Boys debutujúceho Michaela Baya. Ten sa stal Bruckheimerovým dvorným režisérom (Skala, Armageddon, Pearl Harbor). Práve Skala z roku 1996 bola posledným filmom producentskej dvojice S+B. Simpson, známy svojou záľubou v alkohole a drogách, v priebehu nakrúcania zomrel. Bruckheimer však pokračoval. Filmy ako Con Air, Nepriateľ štátu, Čierny jastrab zostrelený alebo Piráti z Karibiku - prekliatie Čiernej perly sa stali hitmi.
Syn britskej expremiérky sa rozvádza
Mark Thatcher, 52-ročný syn bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, a jeho 44-ročná americká manželka Diana sa dohodli na rozvode. Svoje 18-ročné manželstvo označili za neodvolateľne stroskotané. Dve deti vo veku 12 a 16 rokov zostanú s mamou v USA, Thatcher sa chce usadiť v Európe. Syn britskej expremiérky sa v minulosti zaplietol do celého radu škandálov. Vlani ho súd v JAR uznal za vinného z podpory pokusu o puč v Rovníkovej Guinei a odsúdil ho na zaplatenie pokuty vo výške 265 000 libier (asi 15 miliónov korún). Americké úrady mu odvtedy odmietajú predĺžiť vstupné vízum. V roku 1982 ho počas Rallye Paríž-Dakar na Sahare vyhlásili za nezvestného. Jeho matka označila vtedajšie synovo dobrodružstvo za jednu z najťažších etáp svojho pôsobenia na poste britskej premiérky. (čtk)