Pomery v talianskom bankovom sektore poburujú nielen celý svet, ale aj niektorých domácich politikov. Pre ministra hospodárstva Domenica Siniscalca boli dôvodom na odstúpenie. FOTO - REUTERS |
teľov tvrdú ranu pre vládu premiéra Silvia Berlusconiho.
Jeho ministerstvo tak potvrdilo informácie, o ktorých špekulovali niektoré talianske médiá. "Úprimne povedané, už sa to nedalo vydržať. Odchádzam pre úplnú neschopnosť vlády. Problémom nie je Fazio, ale vláda, ktorá nedokáže problém riešiť," citoval Siniscalca denník La Repubblica.
Odchod ministra financií zrejme poškodí i dôveryhodnosť Talianska na finančných trhoch. Analytici sa začínajú obávať, že vláda zo strachu pred volebným neúspechom bude preferovať rozpočet, ktorý je z ekonomického hľadiska neprijateľný, ale kabinet sa ním zavďačí občanom.
Guvernér centrálnej banky Antonio Fazio sa stal terčom kritiky pre podozrenie, že preferuje talianske banky na úkor zahraničnej konkurencie a cudzím bankám bráni vstúpiť na domáci trh.
Siniscalco opakovane Fazia vyzýval na rezignáciu. Poslednou kvapkou sa totiž ukázal Faziov postoj k holandskej banke ABN Amro, ktorá snažila prevziať taliansku banku Antonveneta. Siniscalco Fazia nazval "inštitucionálnou obludou," ktorá sa schováva za nezávislosť centrálnej banky.
Talianske médiá upozornili, že Siniscalca pobúril aj postoj časti vlády k jeho návrhu rozpočtu na budúci rok. Berlusconi tak bude musieť teraz riešiť zásadný problém, ako udržať rozhádanú koalíciu pokope. Nasledujúce všeobecné voľby sa totiž budú konať až budúci rok v máji a prieskumy naznačujú, že voliči by dali hlas ľavicovej opozícii.
Zdroj z talianskej vlády agentúre Reuters povedal, že Berlusconi sa zatiaľ nerozhodol, kto nastúpi na Siniscalcovo miesto. Špekuluje sa však, že funkciu bude dočasne zastávať sám Berlusconi, ako už to urobil vlani, než bol vymenovaný Siniscalco. Jeho predchodca Giulio Tremonti odstúpil pre trvalé nezhody v koalícii. Podľa iných zdrojov sa Berlusconi pokúsi do úradu späť povolať Tremontiho.
(reuters, čtk)