BRATISLAVA - Najvyšší kontrolný úrad zvažuje, že podá dve trestné oznámenia, ale ešte nechce povedať, v ktorých prípadoch. "V jednom ide o podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa," povedala podpredsedníčka úradu Zora Dobríková pre agentúru SITA. Kontroly úrad robil v posledných týždňoch, kontaktoval už aj Generálnu prokuratúru.
NKÚ včera zverejnil výsledky kontrol desiatok subjektov, ktoré nakladajú so štátnymi peniazmi. Zistené nedostatky presahujú stámilióny korún.
Chybovali rôzne úrady vrátane ministerstiev, ktoré by mali ísť pri dodržiavaní zákonov príkladom. Nedostatky úrad našiel väčšinou vo vedení účtovníctva či v chýbajúcich dokumentoch.
"Tie sumy veľa neukazujú. Nehovoria to, či niekto zle účtoval, alebo naozaj zle hospodáril," hovorí o pravidelne zverejňovaných zisteniach úradu Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Tvrdí, že úrad nemá skutočné nástroje, aby okrem chýb v účtovníctve dokázal kontrolovať aj hospodárnosť použitia štátnych peňazí.
Úrad často kritizuje organizácie, ktoré porušili účtovné postupy, ale bez toho, aby bolo jasné, že zle míňali peniaze. "Je možné dodržiavať zákon a účtovné postupy a pritom zle míňať prostriedky," hovorí Salner. To kontrolný úrad nemôže zistiť vždy.
Výhrady k zákonu o NKÚ má aj poslanec Smeru Igor Šulaj. Tvrdí, že v Európe je systém audítorských dvorov. Ako opozičného poslanca ho viac ako kontrola v konkrétnej nemocnici, zaujíma, či sa plnia všetky podmienky rozpočtu verejnej správy. Okrem toho sa prihovára aj za rozšírenie právomocí NKÚ na kontrolu samospráv, ktoré sa tomu bránia.
Jozef Mikuš z SDKÚ si myslí, že by mala byť presnejšie definovaná formulácia o kontrole účelnosti a efektívnosti vynakladania štátnych peňazí. Podľa neho je príliš vágna a ponechávaná na subjektívne rozhodnutie každého kontrolóra, čo je a čo nie je efektívne. S činnosťou NKÚ je však spokojný. Plní si vraj svoju úlohu a "ukazuje sa, že naň nemá vplyv politická garnitúra". (rp)
Niektoré zo zistení NKÚ z posledného obdobia
Ministerstvo obrany
* Porušilo všeobecne záväzné predpisy týkajúce sa peňazí z rozpočtu v celkovej sume vyše 124 miliónov korún. Najväčšia časť, bezmála sto miliónov, sa týka oneskoreného použitia kúpených áut, nesplnením predmetu dodávky a vrátením poskytnutého preddavku po viac ako piatich mesiacoch. Nedostatočne bolo vedené účtovníctvo.
Správa štátnych hmotných rezerv
* Porušovali sa účtovnícke zásady, nehospodárne sa vraj postupovalo pri predaji komodít štátnych hmotných a priveľa sa platilo za poskytované služby. Išlo o viac ako 124 miliónov korún.
Ministerstvo vnútra
* Milióny korún sa napríklad použili na prípravu investičných akcií, ktoré sa nakoniec nezrealizovali. Celkové porušenie sa týka vyše 38 miliónov.
Národný bezpečnostný úrad
* Úrad dával privysoké preddavky na teplo, čím porušil predpisy v sume 244-tisíc korún
Úrad vlády
* Veľa peňazí vyplatil rôznym fyzickým osobám, ktoré na ňom neboli zamestnané, za poradensko-konzultačné služby, ktoré mali zabezpečiť vlastní zamestnanci. Táto chyba patrila medzi menej nákladné, celkové porušenie predpisov presiahlo 11 miliónov korún.