Otázniky nad Dvenedele.sk

BRATISLAVA - Tento víkend sa skončil prvý ročník festivalu Dvenedele.sk, ktorý sa konal na rôznych miestach hlavného mesta od 11. septembra. Nad akciou však zostalo visieť niekoľko otáznikov.

Súčasťou festivalu Dvenedele.sk bol aj film Slávnosť osamelej palmy (r. Marko Škop a Juraj Johanides). FOTO - VLADO VAVREK

BRATISLAVA - Tento víkend sa skončil prvý ročník festivalu Dvenedele.sk, ktorý sa konal na rôznych miestach hlavného mesta od 11. septembra. Nad akciou však zostalo visieť niekoľko otáznikov.

Dvenedele.sk získali v rámci grantu ministerstva kultúry sumu 2,5 milióna korún, o ktorú sa uchádzali v podprograme Kultúrne aktivity v oblasti umenia. Ako uvádza internetová stránka ministerstva, spomedzi celkových 88 má k dnešnému dňu uzavretú zmluvu iba 11 projektov a o výške podpory pre mnohé sa ešte ani nerozhodlo. To však nie je prípad tohto festivalu, ktorý získal podporu v takmer celej požadovanej výške.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predsedom príslušnej grantovej komisie je divadelník a literát Silvester Lavrík, ktorý zároveň figuruje v programovej rade festivalu Dvenedele.sk a je autorom jeho koncepcie. O podpore tohto projektu rozhodol osobne ešte bývalý minister kultúry Rudolf Chmel a nie komisia, ktorú Lavrík vedie.

Nesystémové zásahy

Minister môže robiť mimoriadne rozhodnutia aj bez komisie. Uchádzači o podporu to však nevnímajú ako najšťastnejšie: "Sú to nesystémové zásahy do grantového systému, ktoré tento rok takmer spôsobili jeho deštrukciu," myslí si Ľubo Burgr z A4 - Nultého priestoru.

O ministerský grant sa uchádzala agentúra Teatron, ktorá existuje od januára 2004. Jej konateľom je bývalý riaditeľ mestského kultúrneho centra v Bratislave Pavel Schwarz. Doterajšie aktivity Teatronu sa dajú zrátať na jednej ruke a ide o projekty výrazne menšieho rozsahu ako podporený festival Dvenedele.sk. Napriek tomu firma získala neobvykle vysokú sumu.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom osvedčené kultúrne projekty s celoročnou pôsobnosťou dostanú nižšiu podporu a navyše na peniaze ešte stále čakajú. "Zmluvu sme dostali až tento utorok, pričom náš projekt realizuje aktivity už od začiatku roka," potvrdil Marek Adamov zo žilinského kultúrneho centra Stanica.

Dvenedele.sk mali v programe štyri duplicitné akcie s inými podujatiami. Tri koncerty boli "vypožičané" od Konvergencií a jedna výstava od Bibiany. "Zo strany festivalu nám peniaze nešli, dohodli sme sa, že festival iba spropaguje Bienále ilustrácií," spomína kurátorka bienále Barbara Brathová. Tento model spolupráce potvrdil aj Jozef Lupták, riaditeľ festivalu Konvergencie.

Niektorí sa o svojej účasti dozvedeli z plagátov: "O uvedení mojej hry ma nikto neinformoval," čudovala sa Zuzana Uličianska, ktorá sa nevedomky stala súčasťou programu. Navyše dodala, že v počúvaní rozhlasových hier v altánku na Hviezdoslavovom námestí, o ktoré nemali náhodní okoloidúci vôbec záujem, nevidí žiadnu logiku okrem formálneho zvýšenia počtu festivalových akcií.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora už v máji

Dvenedele.sk síce získali podporu už v máji, ale programová rada festivalu sa zrodila až o niekoľko mesiacov neskôr. Napríklad Alexandra Gojdičová bola oslovená až v júli. "Pri našom stretnutí mi pán Lavrík hovoril, že by rád premietal aj filmy. Nevedel však, aké konkrétne. Keďže robím filmovú dramaturgiu v A4, hovorila som mu o slovenskom dokumente, na ktorý sa orientujem. Požiadal ma, aby som pripravila diela z tejto oblasti. Súhlasila som, ale voči celkovej koncepcii festivalu mám výhrady."

Galerista Juraj Čarný bol členom festivalovej rady pre výtvarné umenie. Tvrdí však, že pripravoval iba výstavu v Starej tržnici. Ponuku dostal takisto v júli a organizátori podľa neho našli vhodný priestor až v auguste. "Hlavným problémom festivalu bolo, že vznikal na poslednú chvíľu, čo sa odrazilo aj na mojej výstave." Sprievodné výtvarné podujatia nevyberal, ani na ne nemal dosah.

SkryťVypnúť reklamu

Čarný tvrdí, že produkcia výstavy dosiahla sumu 187-tisíc. Podľa Gojdičovej náklady na projekcie dokumentárnych filmov sa pohybovali okolo tridsaťtisíc korún a Adrián Rajter, člen rady pre hudbu, odhadol náklady na svoju časť programu na polmilióna. Ponúka sa tak otázka, ako je možné, že týždňový festival založený na prezentácii domácej produkcie, bez výrazných nákladov na cestovné, ubytovanie, či diéty, ako je to v prípade festivalov so zahraničnými účinkujúcimi, získal 2,5 milióna korún. (kop)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 786
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 658
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 693
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 677
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 260
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 209
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu