Tí, čo majú auto, odišli sami. Starých, chorých a chudobných odvážajú autobusmi. Galveston sa vyľudňuje. Po Katrine sú ľudia oveľa poslušnejší. FOTO - REUTERS |
Juh Spojených štátov je opäť v pohybe. Viac ako milión ľudí z Texasu a Louisiany uteká pred hurikánom Rita, ktorý bude jedným z najväčších v americkej histórii. Nad oceánom dosiahol rýchlosť 270 kilometrov za hodinu, na pevninu by mal doraziť v piatok v noci amerického času.
Stále existuje možnosť, že smršť zasiahne aj poničený New Orleans. Ten chránia len narýchlo zlepené hrádze. Tie pôvodné nevydržali pred necelým mesiacom nápor hurikánu Katrina. Ten mal stupeň štyri, Rita má momentálne o stupeň viac.
Američania vyhlasujú, že sú na Ritu pripravení lepšie ako na Katrinu. V Texase a Lousiane vyhlásili stav núdze, ľudia počúvajú výzvy úradov a policajti sa nerozpakujú ľudí vysťahovávať z domov aj násilím. Prípadov, keď ľudia odmietajú opúšťať domy či firmy je veľmi málo.
"Nie je žiadny dôvod tu zostávať. Život je dôležitejší ako veci," citovala agentúra AP Celiu Martinezovú z Galvestonu v Texase. Spolu s ostatnými obyvateľmi mesta zatĺkala okná svojho domu a balila si základné veci. Potom nasadla do autobusu do Houstonu.
Niektorých ľudí nezlomí ani dramatické televízne spravodajstvo či skúsenosti s Katrinou. Šesťdesiatosemročný José Mendez z Texasu, nechcel opustiť dom. Do Ameriky utiekol z Kuby na bárke zloženej z drevených lát. "Veľmi dobre viem, ako naložiť s vodou," povedal pre Washington Post.
Guvernér Texasu Rick Perry ľuďom sústavne opakoval, že svoje domy môžu postaviť znovu, životy im už nič nevráti.
Miestne vlády, ani Washington nechcú nechať nič na náhodu. Do ohrozených štátov smeruje 5000 príslušníkov Národnej gardy, niekoľko stoviek stiahli aj z New Orleansu. V evakuačných strediskách sa zhromažďujú zásoby vody, trvanlivých potravín a základných hygienických potrieb. Sťahujú sa aj nemocnice a starobince, aby sa nestalo, že ľudia budú umierať na banálne ochorenia či na dehydratáciu, ako to bolo po Katrine. O chorých sa budú starať posilnené tímy lekárov, pracovať s evakuovanými budú aj psychológovia.
Pracovať prestal aj Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v Houstone. Riadenie Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS prebrala Moskva. V oblasti začali zatvárať továrne aj ropné rafinérie.
Americké médiá upozorňujú, že na rozdiel od hurikánu Katrina, teraz horúčkovito pracuje Federálna agentúra pre riadenie záchranných prác. Práve ju najviac kritizovali pre zlyhania sprevádzajúce evakuáciu aj záchranné práce v New Orleanse.
Autor: mik