Český premiér Paroubek hovorí s novinármi po uzavretí dohody s komunistami. FOTO - ČTK
Česká vládna kríza sa na čas odkladá. Hlavná vládna strana, sociálni demokrati, vo vláde aj napriek odporu koaličných partnerov presadili návrh kontroverzného Zákonníka práce a premiér Jiří Paroubek dal jasne najavo, že chce zákonník v parlamente presadiť hoci aj s pomocou komunistov.
Šéf druhej vládnej strany, ľudovcov, Miroslav Kalousek nato Paroubka nazval normalizačným funkcionárom, ktorý iba hľadá zámienku na spoluprácu s komunistami. Ani to však podľa neho nie je dôvod na odchod z koalície.
Koaličná zmluva
Krok sociálnych demokratov podľa ľudovcov nie je ani porušením koaličnej zmluvy, do ktorej práve oni presadili "protikomunistickú poistku". Tá zakazuje vládnej strane prijať v parlamente zásadné zákony proti vôli koaličných partnerov s pomocou inej strany. Zákonník práce však medzi zásadné veci nepočítajú.
"Nie je konkrétne uvedený v koaličnej zmluve. Vážnejšie by bolo, ak by spolu presadili napríklad plošné majetkové priznania či veci týkajúce sa vlastníckeho práva, alebo rozpočtu. To by bolo dôvodom na vážne rokovania o ukončení koalície," hovorí hovorca ľudovcov Ondřej Jakob.
Ak ČSSD Zákonník práce v parlamente presadí, ľudovci sa podľa Jakoba obrátia na Ústavný súd. Niektoré jeho ustanovenia, poskytujúce široké právomoci odborom, sú totiž podľa nich v rozpore s ústavou. Upozorňoval na to aj legislatívny odbor vlády.
V stredu sa zdal byť osud koalície na vážkach. Premiér ľudovcom odkázal, že ich aspoň do konca roka z vlády vyhadzovať nechce, nebude im však ani brániť v odchode. Zároveň sa prvý raz od roku 1989 otvorene dohodol s komunistami na spolupráci pri presadzovaní niektorých zákonov.
Paroubek už v minulosti povedal, že by po voľbách uzavrel radšej koalíciu s komunistami, ako napríklad veľkú koalíciu s pravicovými občianskymi demokratmi.
Prečo nie
Šťastnému padnutiu si do náruče demokratickej a krajnej ľavice zatiaľ bránia hlavne dve veci.
Komunisti rozhodne odmietajú členstvo Českej republiky v NATO a menej rozhodne aj členstvo v Európskej únii. Pre sociálnych demokratov je naopak únia hlavnou prioritou, ktorá im navyše umožňuje vyhraňovať sa voči euroskeptickej ODS. Tento problém by mohli vyriešiť avizované zmeny vo vedení komunistickej strany, po ktorých by bola k únii ústretovejšia.
Druhým problémom je, že preferencie sociálnych demokratov v súčasnosti rastú hlavne na úkor komunistov. Podľa ústavu CVVM by teraz ČSSD volilo 23 percent voličov, komunistov 12 percent. V marci nameral rovnaký ústav ČSSD 10,5 percenta, komunistom 16,5.
ČSSD síce svojou súčasnou ráznou sociálnou rétorikou získava späť časť bývalých voličov, ktorí prešli ku komunistom, zatiaľ sa jej však nepodarilo znovu získať dosť stredových voličov, ktorí jej pomohli vyhrať dvojo predchádzajúcich parlamentných volieb a ktorých naopak spolupráca s komunistami odstrašuje.