Poliaci v nedeľu volia parlament, na bilbordoch však svietia kandidáti na prezidenta. Donald Tusk z Občianskej platformy a Lech Kaczyński zo strany Právo a spravodlivosť. FOTO - REUTERS
V Poľsku sa dnes končí kampaň pred parlamentnými voľbami. Bola netypická. Viac ako o programoch strán sa hovorilo o kandidátoch na prezidenta. Poliaci v priebehu niekoľkých týždňov totiž zvolia parlament aj prezidenta.
Na bilbordoch aj v televízii sa najčastejšie objavovali lídri strán. Práve oni kandidujú na prezidenta.
Okaté to bolo hlavne v prípade dvoch najsilnejších strán. Strana Právo a spravodlivosť má na bilbordoch Lecha Kaczyńského a do volieb išla s heslom: "Silný prezident, poctivé Poľsko."
Občianska platforma zdôrazňovala svoj ekonomický program, ktorého súčasťou je aj rovná daň na úrovni 15 percent. Hlavné heslo však znie: "Prezident Tusk, človek so zásadami."
Prezidentský rozmer parlamentných volieb prekáža menším stranám, ktoré nemajú takých silných lídrov. Dnes mali tri poľské televízie vysielať debatu medzi Tuskom a Kaczyńským. Menšie strany sa vzbúrili, sťažovali sa, že duel by narušil rovnú volebnú súťaž. Duel sa zatiaľ odkladá.
Ľavica
Dramatické zvraty sa odohrali aj v kampani vládneho postkomunistického Zväzu demokratickej ľavice. Ešte začiatkom roku nebolo isté, či sa vôbec dostane do nového parlamentu. Strana sa prepadla po viacerých korupčných škandáloch a nepomohlo jej ani to, že premiér Marek Belka spolu s bývalým podpredsedom vlády pre ekonomiku Jerzym Hausnerom prešli do novovzniknutej Demokratickej strany.
Zväz sa nakoniec rozhodol radikálne zmeniť. Kompletne vymenil vedenie aj spôsob prezentácie. Novým šéfom strany sa koncom mája stal 31-ročný bývalý minister poľnohospodárstva Wojciech Olejniczak. Strana ide do volieb pod heslom: "Meniac seba, meňme Poľsko."
Využíva aj moderné propagačné postupy. Mnohí Poliaci boli prekvapení, keď sa im v telefóne ozval Olejniczakov hlas. Ospravedlňoval sa za chyby svojich starších straníckych kolegov a odporúčal, aby v nedeľu podporili jeho Zväz demokratickej ľavice.
Na voľbu zväzu vyzval aj odstupujúci prezident Aleksander Kwaśniewski. Po demokratických premenách v roku 1989 bol prvým lídrom tejto postkomunistickej formácie.
O čo ide
Pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami majú strany rôzne ciele: dve najväčšie bojujú o výhru a možnosť vedenia novej vlády, ďalšie o umiestnenie v parlamente, pre ktoré potrebujú aspoň 5 percent hlasov. Dôležité je aj získať 3 percentá hlasov - nezaručujú síce miesto v Sejme, zaisťujú však stranám finančnú podporu zo štátnej pokladnice.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI,Vroclav