Prezident Viktor Juščenko a premiér Jurij Jechanurov. FOTO - REUTERS
Na rozdiel od utorka, keď mu na zvolenie chýbali tri hlasy, včera ho podporila pohodlná väčšina 289 poslancov.
Prezident Viktor Juščenko síce zažehnal politickú krízu, jeho víťazstvo má však trpkú príchuť. Za jeho kandidáta tentoraz zahlasovala aj strana Viktora Janukovyča Regióny Ukrajiny, ktorá ho fakticky dosadila na premiérske kreslo.
Z bývalého súpera v prezidentských voľbách, ktoré sa skončili oranžovou revolúciou, sa stal Juščenkov spojenec. Jechanurova podporilo aj niekoľko neposlušných poslancov z bloku Julie Tymošenkovej.
Politický obchod
Podporu všetkých 50 poslancov Janukovyčovej strany si Juščenko zabezpečil len niekoľko hodín pred hlasovaním v parlamente. Zaistilo mu ju desaťbodové memorandum.
Bývalý premiér Janukovyč v ňom zaručil podporu novému premiérovi a výmenou za to dostal prísľub, že členovia volebnej komisie podozriví zo zmanipulovania prezidentských volieb dostanú amnestie.
Súčasťou dohody, pod ktorou je podpísaný Juščenko, Janukovyč aj Jechanurov, je aj zastavenie reprivatizácie a podpora politickej reformy, ktorá mení ukrajinský politický systém z prezidentského na parlamentný.
Posledný premiér za vlády Leonida Kučmy, Janukovyč, v minuloročných voľbách figuroval ako silne proruský kandidát. V druhom kole prezidentských volieb podľa Ústrednej volebnej komisie zvíťazil tesne nad Juščenkom. Po búrlivých státisícových demonštráciách na Námestí nezávislosti v Kyjeve sa druhé kolo ešte raz opakovalo. V ňom už vyhral Juščenko a porazený Janukovyč sa na čas stiahol do Ruska.
Na Ukrajinu sa vrátil pred dvomi týždňami, potom ako Juščenko odvolal Tymošenkovej vládu.
Inštalatér Jechanurov
Po excentrickej premiérke prichádza na scénu technokrat Jechanurov. Podľa ekonómov je Juščenkov kandidát priam ideálny na vyriešenie súčasnej situácie v krajine. Sľubujú si od neho najmä upokojenie na finančných trhoch a pokračovanie v proreformnom kurze smerom k EÚ a NATO. Pragmatik Jechanurov je navyše všeobecne prijateľný aj pre opozíciu, čo hrá v prospech Juščenka, ktorý stratil oporu u Tymošenkovej.
Jechanurov vyhovuje Kučmovi, ktorý sa iste teší aj zo zastavenia reprivatizácie. Tymošenková chcela odobrať podniky jeho chránencom a znovu ich sprivatizovať. A šťastná je aj Moskva. "Dúfam, že nový premiér čoskoro navštívi Rusko," citovala agentúra Ria Novosti šéfa ruskej Dumy Borisa Gryzlova.
Jechanurov, ktorý sa narodil na ruskej Sibíri a po otcovi má Burjatskú národnosť, plánuje zlepšenie vzťahov s Kremľom. Je zástancom spoločného hospodárskeho priestoru Ukrajiny s Ruskom, Kazachstanom a Bieloruskom. Svoju vládu predstaví na budúci týždeň.
Kto je Jurij Jechanurov
Dlhodobý spojenec prezidenta Viktora Juščenka bol jedným z kandidátov na premiéra už počas oranžovej revolúcie. Juščenko si ho nakoniec nechal v zálohe a nasadil ho v čase, keď mu horelo pod nohami.
Jurij Ivanovič Jechanurov (57) je považovaný skôr za profesionálneho ekonóma ako politika. Naposledy pracoval ako gubernátor Dnepropetrovska. Pôsobil vo viacerých vládach. Bol vicepremiérom, ministrom hospodárstva, riadil privatizáciu a Fond národného majetku.
Na rozdiel od Tymošenkovej nepochádza z podnikateľských kruhov. Ako prvé prisľúbil, že v jeho vláde nebude ani jeden oligarcha či biznismen.
Juščenko si vybral lojálneho politika, čo bude preňho dôležité najmä po Novom roku, keď veľká časť jeho právomocí prejde na parlament.
(rek, čtk)