Ak živnostník, ktorý sa dobrovoľne rozhodne platiť na nemocenské poistenie iba 2,8 percenta namiesto 4,4, ochorie, Sociálna poisťovňa mu zaplatí nemocenské nie od prvého, ale až od jedenásteho dňa choroby. Ministri včera schválili, že pre zamestnávateľov a zamestnancov sa situácia nezmení.
V novele zákona o sociálnom poistení pôvodne Kaník navrhoval znížiť nemocenské odvody pre zamestnávateľov z 1,4 na 1 percento, pre živnostníkov zo 4,4 na 2,4 percenta.
Od mája však nevedel návrh presadiť pri rokovaniach s rezortom financií. Minister Ivan Mikloš tvrdil, že plošné znižovanie odvodov nepovažuje za primerané a možné, pretože Sociálna poisťovňa má problém plniť svoj rozpočet.
Kaník včera povedal, že podiel na tom, že odvody neklesnú, majú aj zamestnávateľské a živnostenské združenia, ktoré jeho návrh kritizovali. Na jednej strane totiž na znižovanie odvodov tlačili, no na druhej neboli ochotní znášať nijaké riziká, vytkol im.
Zamestnávatelia aj živnostníci pôvodný návrh kritizovali, pretože okrem odvodov znižoval aj nemocenské dávky a zároveň predlžoval lehotu, kedy nemocenské začne Sociálna poisťovňa chorým vyplácať až na 15. deň choroby. Dnes poisťovňa platí nemocenské živnostníkom od prvého dňa a zamestnancom od 11. dňa, dovtedy však dostávajú nemocenské od zamestnávateľa.
Republiková únia zamestnávateľov označila v júli návrh za "ilúziu znižovania odvodov", Ľubomír Žitňan z únie aj dnes tvrdí, že išlo o symbolické zníženie, najmä vzhľadom na povinnosť platiť péenku zamestnancom až 15 dní. "Naďalej hovoríme, že treba razantné zníženie odvodov, ktoré je zásadnou príčinou, že nerastie zamestnanosť."
Klub 500 vyzýval v júli ministerstvo, aby neprenášalo zodpovednosť na zamestnávateľov, ale hľadalo rezervy v Sociálnej poisťovni. Marek Lukáčik z Klubu 500 aj dnes žiada odvody výraznejšie znížiť. "Aspoň o dve až štyri percentá." Kaník hovorí, že ministerstvo "nepoľaví" a znižovanie bude ďalej pretláčať.
Kaník tvrdí, že živnostníci sa po zmene, ktorú odobrila vláda, dostanú do rovnakého režimu ako zamestnanci. Nemyslí si to Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých podnikov. "Nie je to rovnaký režim, pretože zamestnancom hradí prvých 10 dní práceneschopnosti zamestnávateľ, živnostníkom ich nebude hradiť nikto." Drobným živnostníkom podľa neho zmena nepomôže, lákavá môže byť pre tých, čo platia odvody z maximálnych vymeriavacích základov.