SMK spolu s KDH predložia do parlamentu ústavný zákon o predčasných voľbách. Zákon nezíska podporu, lebo HZDS bude tvrdiť, že chce voľby až v júni. KDH aj SMK v tom prípade vystúpia z koalície. SDKÚ by potom s HZDS a Lintnerovými poslancami nemala väčšinu, aby mohla vládnuť. Buď by parlament napokon rozpustil prezident, alebo by sa dostatok poslancov dohodol na termíne predčasných volieb. Táto možnosť je aj podľa vyjadrení niektorých poslancov veľmi pravdepodobná. Otázka v tom prípade je, či by premiér Mikuláš Dzurinda nechal situáciu doviesť až do krajnosti a po odchode SMK a KDH z koalície by sa začal tvrdý predvolebný boj. Premiér sa tiež pod tlakom môže pridať k nim a spoločne sa dohodnú na termíne volieb.
SMK s KDH predložia zákon o predčasných voľbách. Keď neprejde, situácia sa vráti tam, kde je teraz, a obidve strany budú naďalej súčasťou vládnej koalície až do riadneho termínu volieb.
3 SMK aj KDH si predčasné voľby rozmyslia a návrh ani nepredložia. Uspokoja sa s tým, že parlament funguje tak ako teraz. V takom prípade by obidve strany riskovali, že zo súčasnej krízy vyjdú ako porazené a premiér ako víťaz.
3 Zákon prejde a budú predčasné voľby. To sa môže stať len vtedy, ak ho podporia okrem KDH, SMK, Smeru, KSS, SF, Ruskovej ANO a HZD aj nezávislí, lintnerovci, SDKÚ alebo HZDS, ktorí sú teraz proti. HZDS bude situáciu zrejme vážne vyhodnocovať. Ak totiž za predčasné voľby nezahlasuje, bude čeliť otázke, či je naozaj opozičnou stranou. (mož)