Premiér Paroubek pohrozil ľudovcom vyhodením z vlády, ale šéf ľudovcov Kalousek v nej chce zostať. FOTO - ČTK |
vyšetrujúcej podozrenie z korupcie pri privatizácii spoločnosti Unipetrol. V nej je údajne zapletený expremiér a predseda sociálnej demokracie Stanislav Gross.
Unipetrol kúpila poľská spoločnosť PKN Orlen, ktorej činnosť už dlhšie skúma zvláštna komisia poľského parlamentu. Záverečnú správu komisie, v ktorej sa vraj objavia aj českí politici, zverejnia zajtra. V českom parlamente komisia nevznikla, ČSSD tomu zabránila s pomocou komunistov.
Napriek hádke ľudovci z vlády odísť nechcú. "Opustenie koalície deväť mesiacov pred voľbami a za terajšieho rozloženia síl by bolo prázdne a nič neriešiace gesto," povedal včera na tlačovke šéf strany Miroslav Kalousek.
Ľudovci chcú podľa neho zotrvaním v koalícii brániť zbližovaniu sa sociálnych demokratov s komunistami. Včera preto dokonca navrhli ústupky v otázke kontroverzného Zákonníka práce, ktorý do včera odmietali.
ČSSD chce tento podľa väčšiny ekonómov populistický zákonník pred blížiacimi sa voľbami presadiť za každú cenu. Predbežne už odmietla aj včerajšiu kompromisnú ponuku ľudovcov a trvá na prijatí zákonníka výlučne podľa svojich predstáv.
Paroubek povedal, že sa od ľudovcov nenechá vydierať ako jeho predchodcovia. Kalousek naopak naznačil, že Zákonník práce môže byť pre premiéra iba zámienkou, ako legitimizovať pakt s komunistami.
Premiér mohol pritvrdiť práve preto, že sa jeho dlho rysujúce spojenectvo s krajnou ľavicou tento týždeň opäť prehĺbilo a získava oficiálny rámec. V pondelok sa stretol so šéfom komunistov Miroslavom Grebeníčkom a dohodli sa na spoločnom presadzovaní rôznych zákonov a zámerov ČSSD v parlamente.
Je to prvý prípad od novembra 1989, keď líder demokratickej strany otvorene uzavrel dohodu s krajnou ľavicou. S komunistami rokovali v posledných rokoch o pomoci v rôznych veciach mnohí českí politici. Pred verejnosťou sa to však snažili popierať.
FOTO |