Zrážku autobusu s kamiónom všetci prežili, obyvatelia Ždiaru sa však pýtajú, dokedy ich životy budú ohrozovať rýchlo jazdiace kamióny. FOTO PRE SME - MIRA KOVÁČIKOVÁ |
"Stál som na zastávke, ľudia nastupovali, vydával som lístky. Zrazu som len pocítil náraz a zbadal som, ako predo mnou brzdí kamión. Autobusom sa niesol krik, nastala panika, všetci sa tlačili von," hovorí vodič linkového autobusu. Sedelo v ňom približne dvadsať ľudí.
Autobus má zdemolovanú ľavú bočnú časť. Škody na ňom experti odhadli na približne štvrť milióna korún, poľský kamión Volvo má škody za milión.
"Vôbec sa nečudujem, bolo len otázkou času, kedy k tomu dôjde. Kamionisti tu jazdia neprimerane rýchlo. Každý deň by tu mali stáť policajti a merať im rýchlosť, možno by ich ti naučilo disciplíne," povedal jeden z prizerajúcich sa domácich. Ako povedal, sám denne jazdí osobným autom a k jeho bežnej skúsenosti patrí, že vodiči kamiónov predbiehajú a neraz blokujú cesty jazdou v opačnom pruhu.
Včerajšia dopravná nehoda v Ždiari je podľa domácich len potvrdením ich dlhoročných snáh o vylúčenie kamiónovej dopravy z obce. "Od roku 1998 sa snažíme dosiahnuť vylúčenie kamiónov z tejto trasy. Po vstupe Slovenska do Európskej únie ich bolo chvíľu menej, ale po kalamite v Tatrách ich počet zasa narástol. Nielenže sú preťažené, ničia cesty, ale predovšetkým nedodržiavajú predpísanú rýchlosť, ohrozujú našu bezpečnosť a životy," povedal starosta obce Ladislav Budzák.
V obci je na viacerých miestach predpísaná 40-kilometrová rýchlosť, zvyčajne ju však práve vodiči poľských kamiónov ignorujú. Ždiarania dúfajú, že včerajšia nehoda donúti kompetentných situáciu riešiť. (kim)